Cały episkopat do dymisji? Wyniki ogólnopolskiego sondażu mogą zaskoczyć

Cały episkopat do dymisji? Wyniki ogólnopolskiego sondażu mogą zaskoczyć
(fot. episkopat.pl)
Michał Lewandowski / Wirtualne Media / "Rzeczpospolita"

Wśród kwestii poruszonych w badaniu znalazło się pytanie o to, czy Episkopat Polski powinien podać się do dymisji.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-17 maja. Jak zauważa serwis wirtualnemedia.pl, autorzy badania zaznaczają, że zostało ono przeprowadzone w niecały tydzień po premierze filmu braci Sekielskich, dlatego może prezentować ostrzejsze opinie niż zwykle.

Ankieta przeprowadzona na próbie 1092 Polaków w wieku powyżej 18. roku życia wskazuje, że 1/3 Polaków ufa instytucji Kościoła. 54% nie ma zaufania, a 13 procent nie jest w stanie zająć stanowiska w tej kwestii.

Ks. Kaczkowski pomógł ofierze prałata Jankowskiego. To dzięki niemu doznała uzdrowienia >>

57% respondentów uważa, że "Tylko nie mów nikomu" wpłynęło negatywnie na postrzeganie Kościoła jako instytucji przez Polaków. Przeciwnego zdania jest 32%, 4% postrzega Kościół lepiej, 7 - nie ma zdania.

DEON.PL POLECA

Miażdżąca większość, bo 86% zapytanych uważa, że pedofilia jest realnym problemem Kościoła Katolickiego w Polsce. Co dziesiąty respondent twierdzi, że problem wyolbrzymiono, według jednej setnej Polaków problem pedofilii w ogóle nie istnieje, 3% nie ma zdania w tej kwestii.

Kolejne pytanie dotyczyło reakcji hierarchów na wiadomości dotyczące molestowania seksualnego nieletnich. Czy zdaniem Polaków robią oni wystarczająco dużo, by chronić dzieci?

Osiem na dziesięć odpowiedzi wskazywało, że nie. Według 12% biskupi wywiązują się dobrze z tego zadania, 8 procent nie ma wyrobionej opinii.

Również kolejne pytanie dotyczyło odpowiedzialności hierarchów. 64% uważa, że ukrywali oni informacje na temat molestowania seksualnego przez księży i było to zjawisko powszechne. Zdaniem 23 procent zjawisko pojawiało się, ale nie było na tak wielką skalę. Co pięćdziesiąty Polak twierdzi, że biskupi nie ukrywali takich informacji, 11 procent respondentów nie posiada zdania.

Polacy zgodni są co do tego, że powinna powstać niezależna od Kościoła Katolickiego komisja, która zajmie się zbadaniem przypadków molestowania seksualnego przez księży, ukrywaniem ich przestępstw oraz nakreśleniem skali problemu. Takiego zdania jest 84 procent, 9% uważa, że to zły pomysł, 7 nie ma zdania.

54% Polaków twierdzi, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji. 1/5 respondentów jest przeciwna, 26% nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

"Nie bardzo wiadomo, czemu miałoby służyć (pomysł wspierany publicznie przez część znanych duchownych) oddanie się całego Episkopatu do dyspozycji papieża. Sam film braci Sekielskich i pojawiające się w nim sugestie, że niektórzy biskupi tuszowali sprawy pedofilskie, to chyba nieco za mało. Jak na razie żaden hierarcha nie został za to skazany, żadnemu nie postawiono nawet zarzutów. Niektórym wytyka się wprawdzie opieszałość i niewłaściwe słowa, ale trudno byłoby oczekiwać, że za ich działaniami pójdzie odpowiedzialność zbiorowa" - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak.

Zdaniem dziennikarza poważna dyskusja powinna dotyczyć powołania komisji, która zajmie się wyjaśnieniem przypadków pedofilii wśród księży.

* * *

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Cały episkopat do dymisji? Wyniki ogólnopolskiego sondażu mogą zaskoczyć - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Cały episkopat do dymisji? Wyniki ogólnopolskiego sondażu mogą zaskoczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.