Caritas apeluje o większą przejrzystość w zarządzaniu bogactwami naturalnymi
Caritas Internationalis wzywa do wprowadzenia bardziej sprawiedliwych podatków od międzynarodowych koncernów wydobywczych i większej przejrzystości w zarządzaniu bogactwami naturalnymi.
Największa kościelna organizacja humanitarna przypomina, że ogromnym zasobom złóż na kontynencie afrykańskim oraz w wielu krajach Południa towarzyszy często korupcja i ubóstwo materialne.
Wśród tych krajów jest m.in. Sierra Leone, kraj bogaty w diamenty i inne cenne minerały, gdzie górnictwo przynosi ponad 80 proc. dochodów z eksportu. Korzystają na tym jednak głównie międzynarodowe przedsiębiorstwa górnicze, dzięki korzystnym systemom podatkowym i lukom w przepisach, ze szkodą dla miejscowej ludności, która żyje w biedzie. Problem ten był tematem seminarium naukowego zatytułowanego "Zakopany skarb - bogactwo, które firmy górnicze ukrywają na całym świecie", zorganizowanego we Freetown przez stowarzyszenie "Women on Mining and Extractive Sierra Leone".
Konferencja koncentrowała się na raporcie opublikowanym przez Oxfam-Australia na temat "ukrytego bogactwa" dużych firm górniczych na całym świecie poprzez unikanie płacenia podatków w krajach, w których działają, ze szczególnym uwzględnieniem Sierra Leone. Ojciec Peter Konteh, dyrektor krajowej Caritas uważa, że unikanie płacenia podatków przez firmy międzynarodowe jest problemem globalnym, dotykającym wszystkie narody świata, ale w Sierra Leone jest on jeszcze bardziej zaostrzony przez nieprzejrzyste zarządzanie koncesjami górniczymi, co zwiększa ryzyko korupcji.
W obliczu tej sytuacji, która stała się jeszcze trudniejsza z powodu kryzysu COVID-19, który drastycznie zmniejszył wpływy z podatków oraz z racji zwiększonych wydatków na zdrowie i opiekę społeczną istnieje według ojca Konteha pilna potrzeba stworzenia "systemu podatkowego, który byłby przejrzysty, sprawiedliwy i inkluzywny". W praktyce oznacza to wyeliminowanie luk w systemie podatkowym wykorzystywanych przez międzynarodowe przedsiębiorstwa do unikania płacenia należnej im części podatków, ale także przejrzyste zarządzanie publiczne koncesjami i dochodami podatkowymi z sektora górniczego. W ten sposób, podsumowuje dyrektor Caritas, "będziemy mogli wydobyć skarb, który został dany przez Boga mieszkańcom Sierra Leone, a który ukrywają przed nami firmy wydobywcze".
Vatican News / pk
Skomentuj artykuł