Caritas Internationalis apeluje o szybkie działania w kryzysie spowodowanym koronawirusem

Caritas Internationalis apeluje o szybkie działania w kryzysie spowodowanym koronawirusem
(fot. Ben White / Unsplash)
KAI / kk

Caritas Internationalis apeluje do wspólnoty międzynarodowej o szybkie działania w obliczu pandemii koronawirusa. Jeśli to się nie stanie, skutki społeczne mogą kosztować życie milionów osób, oświadczyła organizacja w Rzymie podkreślając, że dotychczasowy rozwój sytuacji „prowadzi wprost do poważnego kryzysu humanitarnego”.

Niestety, od miesięcy zarówno polityka jak i media koncentrują się głównie na tłumieniu pandemii. Tymczasem jej skutki ekonomiczne są o wiele bardziej śmiercionośne, zwłaszcza w najbiedniejszych regionach świata. Surowe przepisy obowiązujące w walce z pandemią w Europie, Chinach, Japonii i USA sparaliżował handel światowy. W tym roku śmierć głodowa grozi nawet 230 milionom ludzi, dwukrotnie więcej niż dotychczas.

DEON.PL POLECA"Zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się w wyjątkowo trudnej sytuacji, która obecnie najbardziej dotyka kraje uprzemysłowione", powiedział Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis. Mimo to nie wolno tracić z oczu losu mieszkańców np. Afryki.

Globalną kampanię wobec Covid-19 Caritas Internationalis rozpoczął już na początku kwietnia mając na uwadze zwłaszcza kraje najbiedniejsze. Np. w Rwandzie nie ma dotychczas dostatecznej świadomości zagrożenia koronawirusem, ponieważ ludność cierpi z powodu katastrofalnego braku żywności. Aloysius John przytoczył zdanie często powtarzane w Rwandzie: „Lepiej umrzeć na covid niż się zagłodzić”.

Caritas Internationalis skupia 165 krajowych Caritas. Niosą one w ok. 200 krajach pomoc w trudnych sytuacjach oraz w rozwoju, a także prowadzą działalność socjalną. Międzynarodowa sieć Caritas należy także do powołanej przez papieża Franciszka specjalnej komisji ds. zwalczania skutków koronawirusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Internationalis apeluje o szybkie działania w kryzysie spowodowanym koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.