Caritas Laudato si’ - polski projekt, który zmieni klimat

Caritas Laudato si’ - polski projekt, który zmieni klimat
KAI / sz

Troska o środowisko i nasz wspólny dom jest dziś konieczna. To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele. Projekt Caritas Laudato Si’ jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości.

– Chcemy dotrzeć do ludzi z przesłaniem encykliki Laudato si’ i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna. Z drugiej strony, pragniemy zbudować wspólnoty ludzi, którzy będą działać lokalnie, oddolnie zmieniać rzeczywistość – mówi br. Cordian Szwarc OFM, który od niedawna pełni rolę animatora krajowego w projekcie.

Na początku roku 2019 r. ruszyły działania obejmujące początkowo pięć, a obecnie już 12 diecezji w różnych regionach Polski. W każdej z diecezji pracuje animator diecezjalny, który aktywizuje lokalną społeczność i zaprasza do wspólnych ekologicznych inicjatyw. Poszczególne przedsięwzięcia podejmują przede wszystkim środowiska Caritas i aktywne w nich osoby działające w szkołach, parafiach, centrach wolontariatu – chociaż zaproszeni są wszyscy ludzie dobrej woli.

DEON.PL POLECA

Ziemia naszym darem i zadaniem

– Efekt ma być taki, że zmienimy klimat! Klimat w myśleniu o tym, że wszystko nam się należy. Zapominając o zasadzie powszechnego przeznaczenia dóbr zapominamy też, że kiedyś będziemy musieli zdać sprawę z tego, jak korzystaliśmy z darów Bożych. Nasza odpowiedzialność wypływa z fragmentów Pisma Świętego. Pan Bóg daje nam rozum i wolną wolę, daje nam ziemię jako dar i zadanie – wyjaśnia br. Cordian.

Brat Cordian Szwarc sam o sobie mówi „franciszkanin zwykluch”. Dał się poznać jako inicjator projektu Siedem Aniołów, duszpasterz Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur, organizator ulicznych teatrów ognia, producent filmów „Jedenaście” czy „Przed sklepem jubilera”. Miłośnik natury, żartów i serdeczności. Swój zakon wybrał nie przez przypadek – zgodnie z franciszkańskim charyzmatem troszczy się o naszą planetę, dlatego od niedawna działa jako animator krajowy w projekcie Caritas Laudato Si’.

Dołącz do projektu i zdobądź 4 tys. zł na lokalnie działania

Zachęcając do wspólnych ekologicznych przedsięwzięć, br. Cordian zaprasza do udziału w konkursie. Do 15 maja trwa nabór wniosków konkursowych dla wszystkich zainteresowanych lokalnymi działaniami na rzecz środowiska. Najbardziej kreatywni otrzymają dofinansowanie oraz wsparcie merytoryczne we wdrażaniu dobrych praktyk ekologicznych w swojej diecezji. Nabór trwa w wybranych diecezjach, kolejne wnioski będzie można składać już we wrześniu!

Więcej o konkursie:

Ambasada Mobilna w trasie – tym razem Koszalin!

Projekt Caritas Laudato si’ jest realizowany w 12 diecezjach, ale akcentowanie konieczności dbania o środowisko to nasze wspólne zadanie. Dobre praktyki w diecezjach są pretekstem do głośnej i rzeczowej debaty ekologicznej, która może toczyć się codziennie: między nami, w Internecie, w miejscach pracy, szkołach, parafiach, w kościele. W ramach projektu powstaną liczne materiały również w social mediach, które będą zachęcać do zmian.

Ambasada Mobilna to wyposażony w przenośną ekowystawę samochód, który trafia w najdalsze zakątki Polski. Odwiedzać będzie trwające już, lokalne projekty ekologiczne, ale także miejsca dotknięte przez zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu, a także aktywistów podejmujących walkę na rzecz ochrony planety oraz wszystkich, którzy chcieliby w swoich przestrzeniach stworzyć miejsce do dialogu na związane z ekologią tematy. Ambasada to również zaawansowane, nowe technologie w służbie natury. Hybrydowo-elektryczne auto ma niskie spalanie i emisję CO2, układ hamulcowy został wyposażony w funkcję odzyskiwania energii, która wraz panelem słonecznym na dachu służy doładowywaniu akumulatora.

W czwartek 7 maja Ambasada Mobilna rusza do diecezji koszalińskiej. Czasy pandemii skłaniają nas do jeszcze głębszej refleksji, ale i do działania, uczenia się na dobrych przykładach, które już obserwujemy w całej Polsce.

– Z jednej strony słyszymy obawy, że wróci wszystko co jednorazowe. Z drugiej strony sytuacja, w jakiej zostaliśmy postawieni, dla wielu stała się darem. Zostaliśmy wyrwani również z tego, co było złe, mamy czas, by to zauważyć. Często spotykam się z refleksjami, że nie chcemy tak naprawdę wrócić do czasu sprzed pandemii. Chcemy wrócić do normalnego życia mądrzejsi, zmienić to, co trzeba, również nasze nawyki – zaznacza br. Cordian.

Z wyjazdu zostanie przygotowany materiał prezentujący dobre praktyki ekologiczne w diecezji koszalińskiej, gdzie animatorem diecezjalnym jest Malwina Giełdon. Kolejne wyjazdy już niebawem!

Malwina Giełdon w projekcie uczestniczy od drugiej połowy sierpnia ubiegłego roku. Pochodzi z Mielna – nadmorskiego miasteczka na Pomorzu Środkowym. Swoje dorosłe życie spędziła w Wielkiej Brytanii, studiując genetykę i mikrobiologię. Nauki biologiczne pozwalają jej zrozumieć, jak ważne jest dbanie o wszystkie, nawet najmniejsze, puzzle w ziemskiej układance. W życiu codziennym stara się żyć w zgodzie z ideą less waste i świadomego konsumpcjonizmu – kupuje używane rzeczy, uczy się naprawiać zepsute, stara się jeść lokalne, roślinne produkty. Prywatnie uwielbia grać w planszówki, wybiera pociąg zamiast samolotu, a wolnych chwilach trenuje szermierkę.

Nabożeństwa majowe w okolicznościach przyrody [online]

Maj to czas rozkwitu przyrody, ale także wspólnej modlitwy do Matki Bożej, Królowej Nieba i Ziemi. Dlatego zapraszamy wszystkich na spotkania online, które odbywają się od poniedziałku do soboty o godz. 18:00. To zaproszenie na modlitwę i krótkie rozważania – o wrażliwości na piękno stworzenia, o ekologii, o wszystkim co ważne. Czasem pojawią się też goście. LIVE odbywa się bezpośrednio na Facebooku @CaritasLaudatosi

LINK DO WYDARZENIA:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Laudato si’ - polski projekt, który zmieni klimat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.