Caritas Polska apeluje o pomoc dla Jemenu

Caritas Polska apeluje o pomoc dla Jemenu
(Klinika we wiosce Imran wspierana przez Caritas Polska we współpracy z MSZ / fot. materiały prasowe)
Zespół prasowy Caritas Polska / ms

Caritas Polska apeluje o pomoc dla mieszkańców Jemenu. Sytuacja w ogarniętym wojną kraju jest bardzo niestabilna. Zaostrzający się konflikt zbrojny pogłębia zapaść kraju, w którym co dziesięć minut umiera dziecko, a trzy czwarte populacji cierpi z powodu braku żywności.

"Teraz bardziej niż kiedykolwiek Jemeńczycy potrzebują naszej pomocy" - mówi Jarosław Bittel, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

W Jemenie toczy się dziś konflikt zbrojny między siłami rządowymi wspieranymi przez międzynarodową koalicję, a rebeliantami. Cenę tych starć ponoszą jednak zwykli Jemeńczycy, niezaangażowani w ten konflikt. Nawet przed rozpoczęciem wojny Jemen uznawany był za najuboższy kraj na Bliskim Wschodzie. Obecnie, problemy tego kraju dodatkowo napędzane są przez wewnętrzne napięcia i przemoc. Jemeńczycy mierzą się z niepewnością jutra, ponad 3 mln osób w obliczu zagrożenia uciekło ze swoich domów.

Caritas Polska apeluje o pomoc dla Jemenu - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

(Warunki w klinice wymagają poprawy, fot. materiały prasowe)

O Jemenie mówi się dziś, że jest to kraj, w którym ma miejsce największa katastrofa humanitarna współczesnych nam czasów. Aż 24 mln Jemeńczyków, czyli 80% populacji kraju potrzebuje pomocy humanitarnej lub ochronnej. W szczególnie dramatycznej sytuacji są dzieci, którym zagraża śmierć głodowa. Dane są druzgocące: w kraju tym co dziesięć minut umiera dziecko. "Śmierci jemeńskich dzieci można zapobiec, dlatego bardzo potrzebne jest nasze zaangażowanie" - dodaje Zastępca Dyr. Caritas Polska.

Ludność tego kraju zmaga się z powszechnym ubóstwem i utrudnionym dostępem do najbardziej podstawowych usług. Możliwości zarobkowe dramatycznie maleją, przez co mieszkańcy Jemenu mierzą się m.in. z trudnościami w zdobyciu pożywienia. Wiele dzieci cierpi w wyniku chorób wynikających z niedożywienia lub spożywania zanieczyszczonej wody, a dostęp do opieki zdrowotnej jest bardzo ograniczony. Szpitale i kliniki są często zniszczone na skutek działań zbrojnych, a częstokroć brakuje w nich bardzo podstawowego sprzętu oraz lekarstw. Dla jemeńskiej rodziny każdy dzień to walka o przetrwanie.

Caritas Polska apeluje o pomoc dla Jemenu - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(Klinika przyjmuje codziennie ok. 50 pacjentów, fot. materiały prasowe)

Aż 8-miu na 10-ciu Jemeńczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Wojna to nie tylko spadające na miasta bomby. W jej efekcie zaburzona została gospodarka kraju, szaleje inflacja, rosną ceny, a pensje często nie są wypłacane. Zdarza się też, że na skutek działań zbrojnych miasta zostają odcięte, przez co zdobycie pożywienia staje się niemal niemożliwe. Głód dotyka w szczególności tych, którzy żyją w rejonach aktualnie objętych działaniami zbrojnymi oraz osoby, które z powodu zagrożenia zostały zmuszone do ucieczki.

Od kiedy dotychczasowi sojusznicy zwrócili się przeciwko sobie rozpoczęły się walki w położonym na południu kraju Adenie, który do niedawna był bezpieczny. Bombardowania powodują spustoszenie, niszcząc infrastrukturę, a także raniąc i zabijając ludzi. Najbardziej cierpią cywile. To właśnie tam, w położonej nieopodal Adenu wiosce Imran, znajduje się klinika wspierana przez Caritas Polska.

Postawiliśmy sobie za priorytet by zapewnić Jemeńczykom podstawową i ponadpodstawową opiekę medyczną, do której aż 19,7 mln Jemeńczyków nie ma dostępu. Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Każdy z nas może wesprzeć Jemeńczyków:

  • wysyłając SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT)
  • przelewając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska apeluje o pomoc dla Jemenu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.