Caritas Polska: Ekowydanie encykliki Laudato Si’

Caritas Polska: Ekowydanie encykliki Laudato Si’
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pp

Trwa Tydzień Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. Z tej okazji, w ramach projektu Caritas Laudato si’ realizowanego przez Caritas Polska, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki. Encyklika została wydrukowana na ekologicznym papierze. Poszerzony margines pozostawia miejsce na notatki. Minimalistyczna estetyka symbolizuje styl i kierunek działania, do jakiego zaprasza papieskie przesłanie.

Brat Cordian Szwarc OFM, franciszkanin, animator krajowy Wspólnoty Caritas Laudato si’ wyraził nadzieję, że publikacja trafi do ludzi dobrej woli, którzy nie tylko w ramach naszego projektu, ale przede wszystkim w swojej codzienności, postanowią przemieniać małymi krokami naszą rzeczywistość.

- W naszych domach musimy się nauczyć zakręcać wodę, oszczędzać prąd, segregować śmieci zamiast palić nimi w piecu, troszczyć się o bioróżnorodność; o to, co jemy i czym oddychamy. Te proste kroki są wyrazem troski o drugiego człowieka, o ubogich, o siebie samego - dodaje franciszkanin.

Pomysłodawcy podkreślają, że wciąż aktualne nawoływanie do troski o środowisko powinno jeszcze mocniej wybrzmieć w naszej codzienności, a projekt stwarza ku temu okazję.

DEON.PL POLECA

– Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. – pisze we wstępie ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Człowiek i środowisko – jedno oddziałuje na drugie, powodując wzrost lub zniszczenie.

Duchowny podkreśla, że papieska encyklika jest wyraźnym apelem papieża, apelem, który nie może być odbierany jedynie jako troska o miejsce, w jakim żyjemy. - Laudato si’ to szczególne wskazanie na ubogich, których skutki zniszczeń czy bezmyślnego używania ziemi dotykają najbardziej. Wydanie, które oddajemy w Twoje ręce, może być małym krokiem do tego, by żyć uważniej - zachęca dyrektor Caritas Polska.

Ekowydanie "Laudato si'" ofiarowano już Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce abp. Salvatore Pennacchio jako wyraz wdzięczności za wsparcie w realizacji pomysłu. Encyklikę przekazali ks. Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska, Ireneusz Krause – sekretarz Caritas Polska oraz br. Cordian Szwarc OFM – animator krajowy Caritas Laudato si’.

– Cieszymy się z inicjatywy Caritas Polska, która chce jeszcze bardziej przybliżyć ten problem szerokim kręgom społecznym, zwłaszcza ludziom młodym. Oni będą coraz bardziej brać na siebie odpowiedzialność za świat. Ta encyklika przypomina, że człowiek ma szczególną pozycję w świecie. A to wiąże się nierozerwalnie z większą odpowiedzialnością – podkreślił abp Pennacchio.

Jeden z pierwszych egzemplarzy otrzymała również organizacja Greenpeace Polska. – To dla nas bardzo ważna publikacja i bardzo ważna myśl, od dawna jest jednym z drogowskazów, który wyznacza nam kierunek działania w Polsce. Pięknie dziękuję – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy organizacji.

Encyklika trafiła też do prowadzonego przez braci kapucynów i Fundację Kapucyńską Domu bł. Aniceta, gdzie każdego dnia jest wydawanych kilkaset posiłków dla ubogich. Przekazując ją, wspólnota Caritas Laudato si’ chce wskazać, jak w sposób żywy i namacalny można odpowiadać na apel papieża Franciszka. Brat Szymon Kopko dziękując zapewnił, że przekazane egzemplarze z pewnością trafią do osób, które każdego dnia odwiedzają fundację.

W związku z obchodami 5-lecia encykliki Laudato si’ zostało wydane także jej opracowanie, które jest obszernym tekstem przygotowanym przez specjalistów i może służyć każdemu, kto chciałby zgłębić temat. Opracowanie może być podstawą do pracy indywidualnej bądź wspólnej, bazą do przygotowania lekcji czy zajęć dotyczących ekologii oraz korzeni nauczania o niej w Kościele katolickim.

Opracowanie można znaleźć na: http://laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/dla-wychowawcow-liderow-grup-nauczycieli-katechetow/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jolanta Reisch-Klose

Książka jest podróżą po życiu Ojca Świętego, od chwili, gdy przyszedł na świat w niewielkim domu w Buenos Aires, aż do dzisiaj. Przystępnie napisana, pełna zabawnych historii biografia papieża Franciszka może być doskonałym przyczynkiem do...

Skomentuj artykuł

Caritas Polska: Ekowydanie encykliki Laudato Si’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.