Wolontariusze Caritas uczyli się o ekologii. Chcą papieską encyklikę wprowadzić w życie

Wolontariusze Caritas uczyli się o ekologii. Chcą papieską encyklikę wprowadzić w życie
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Młodzi wolontariusze Caritas uczyli się, czym jest katolicka myśl ekologiczna i jak wdrożyć ją w konkretne działania lokalne. Papieską encyklikę chcą przełożyć na lokalne działania.

Warsztaty "Laudato Si’" skupiły od 30 listopada do 1 grudnia ponad trzydzieścioro młodzieży Young Caritas w ośrodku rekolekcyjnym w Kołobrzegu.

– Zależy nam, żeby ideę zawartą w encyklice papieża Franciszka "Laudato Si’" nie tylko przekazać młodzieży, ale nauczyć ją kreatywnie działać w kierunku ochrony ich lokalnego środowiska – wyjaśnia sens pierwszych warsztatów "Laudato Si’" Malwina Giełdon, animator diecezjalny projektu. Dodaje: chcemy pomóc młodzieży włączyć myślenie, że ekologia integralna jest nie tylko wartością uniwersalną, ale wypływa również z wiary katolickiej.

Podczas warsztatów młodzi rozmawiali o tym, jak rozumieją pojęcie ekologii. Wspierali się fragmentami Pisma św., nauki społecznej Kościoła oraz przykładami świętych. Pomagał im w tym o. Rafał Dudek OSB ze Starego Krakowa oraz Andrzej Grupa – animator krajowy projektu "Laudato Si’".

Młodzi ekolodzy pracowali też w oparciu o scenariusze sytuacji, jakie mogą spotkać w swojej miejscowości. Nadto uczyli się rozmawiać z osobami, które nie widzą i nie chcą widzieć otaczających ich problemów związanych z ochroną środowiska. A także propagować idee ekologicznego nawrócenia za pomocą mediów społecznościowych.

Jednym ze sposobów uruchomienia potencjału młodych podczas warsztatów w Kołobrzegu była niedzielna wyprawa na ulice miasta, gdzie młodzi starali się zauważyć dobre i złe praktyki ekologiczne na terenie Kołobrzegu. Podczas spaceru młodzi stworzyli materiał filmowy zawierający sondę uliczną z mieszkańcami i turystami.

– Chcemy, by młodzież rozejrzała się po swojej okolicy, w swojej miejscowości i najpierw nauczyła się ocenić, czego brakuje w kwestii ekologii, co należałoby by zmienić – mówi Malwina Giełdon o takich sprawach jak nadwyżka odpadów, nadprodukcja i marnowanie żywności, stosowanie szkodliwego surowca opałowego.

Projekt "Laudato Si’" zawiera prócz aspektu ekologicznego także społeczny, np. otwarcie na dialog międzypokoleniowy. Jest skierowany nie tylko do Szkolnych Kół Caritas, ale w ogóle do młodzieży szkolnej. Caritas jest zainteresowana przeprowadzeniem warsztatów "Laudato Si’" w tych środowiskach, zwłaszcza tam, gdzie do współpracy chętni są nauczyciele katechezy i nauk przyrodniczych.

Projekt Laudato Si’ realizowany jest w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej od września. Do tej pory odbyły się spotkania w mniejszych grupach z wolontariuszami Caritas w Sławnie i Sławoborzu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wolontariusze Caritas uczyli się o ekologii. Chcą papieską encyklikę wprowadzić w życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.