Caritas Polska: pomoc dla ofiar nawałnic

Caritas Polska: pomoc dla ofiar nawałnic
(fot. flickr.com/ by elycefeliz)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Caritas organizuje pomoc dla ofiar ostatnich burz i nawałnic, które przeszły nad Polską. Zniszczonych i podtopionych zostało wiele domów, niektórzy stracili dobytek całego życia. Caritas Polska apeluje o wysyłanie charytatywnych sms-ów pod numer 72052 oraz dokonywanie wpłat na konto tej organizacji pomocowej.

"Anomalie pogodowe, których w ostatnich dniach doświadczamy w całej Polsce, poczyniły znaczne zniszczenia zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Warmii. Caritas legnicka, świdnicka i warmińska organizują pomoc dla mieszkańców, doświadczonych przez ogromne ulewy i burze, które podtopiły wiele domowych gospodarstw - powiedział wicedyrektor Caritas Polska. - Nasza instytucja przeznaczyła 35 tys. zł na doraźną pomoc dla poszkodowanych. Prosimy o wysyłanie charytatywnych SMS-ów i wpłaty na konto Caritas Polska.

W kilkunastu miejscach spadło nawet 180 litrów wody na metr kwadratowy, a w niektórych domach woda wlała się na wysokość dwóch metrów. W diecezji legnickiej zalanych zostało kilkaset gospodarstw położonych w takich miejscowościach, jak Gryfów Śląski, Olszyna Lubańska, Złotoryja, Świerzawa, Wojcieszów, Ubocze i Rząsiny, natomiast w diecezji świdnickiej poszkodowane są miejscowości Kaczorów, Mysłów, Świdnik, Płonna. Na Warmii znacznie ucierpiały gmina i miasto Bisztynek, które należą do najuboższych w regionie - relacjonował sytuację ks. Marcin Brzeziński.

- Na Dolnym Śląsku zniszczone zostały drogi, mosty, niektóre budynki popękały, zerwane zostały dachy, brakuje prądu. Obecnie poziom wód opada i trwa liczenie strat. Wiele z tych gospodarstw i rodzin dopiero co wyremontowało swoje domostwa po wcześniejszych "podtopieniach".

Oceniamy, że na pomoc oczekuje ponad tysiąc rodzin i osób indywidualnych. Władze samorządowe informują, że niektóre miejscowości będą bez prądu przez kilka dni.

Osoby poszkodowane przez nawałnice mogą otrzymać od Caritas również pomoc żywnościową, w ramach realizacji programu PEAD. Na podstawie listy sporządzonej przez władze miasta, mieszkańcy z Legnicy i Świdnicy otrzymają już dziś artykuły mleczne: mleko, sery i masło. Od 10 lipca, kiedy rozpocznie się drugi etap realizacji europejskiego programu, poszkodowani mogę otrzymać również konserwy, dżemy, kaszę, ryż i klopsy w sosie pomidorowym. Pomóc jest możliwa dzięki współpracy z Agencją Rynku Rolnego, która wyraziła zgodę na przekierowanie dostaw artykułów spożywczych z magazynów Caritas do najbardziej poszkodowanych diecezji w Polsce .

W związku z wystąpieniem sytuacji powodziowej na terenie województwa dolnośląskiego Caritas Polska za pośrednictwem Caritas Diecezji Legnickiej przekaże dla powodzian 180,157 ton artykułów spożywczych dostarczanych do Caritas w ramach programu PEAD - wyjaśniał ks. Brzeziński.

- Do poszkodowanych trafią: dżem, cukier, groszek z marchewką, herbatniki, kasza gryczana, klopsiki, koncentrat pomidorowy, mąka pszenna, makaron świderki, mielonka wieprzowa, olej rzepakowy, płatki kukurydziane oraz ryż biały o łącznej wartości 651 tys. 855 zł.

Agencja Rynku Rolnego informuje, że przepisy dotyczące realizacji programu pomocy żywnościowej umożliwiają przekazanie przez organizacje charytatywne żywności osobom dotkniętym powodzią. Dokumentem uprawniającym do wydania artykułów pochodzących z programu jest lista osób i rodzin poszkodowanych sporządzona przez lokalne władze samorządowe" - wskazał ks. Marcin Brzeziński.

Konto Caritas Polska
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
z dopiskiem "LIPCOWE NAWAŁNICE".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska: pomoc dla ofiar nawałnic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.