Caritas Polska pomoże syryjskim uchodźcom

Caritas Polska pomoże syryjskim  uchodźcom
KAI / wm

Caritas Polska udzieli pomocy humanitarnej dzieciom uchodźców syryjskich w Jordanii. Największa organizacja charytatywna Kościoła katolickiego wygrała ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkurs pt. - Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii".

Do końca tego roku Caritas Polska obejmie opieką 350 dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii, 200 dzieci w wieku 6-15 lat i 150 młodzieży powyżej 16 lat. We współpracy z Caritas Jordan będzie pomagać w trzech miejscowościach z największą liczbą uchodźców: Mafraq oraz w Ammanie i Zarqa

Caritas zapewni nieformalną edukację syryjskim dzieciom, aby przygotować je do nauki w szkołach jordańskich oraz ułatwić ich asymilację w społeczeństwie. Zorganizuje dla nich zajęcia wyrównawcze z języków arabskiego i angielskiego oraz matematyki. . Oprócz tego zaoferuje zajęcia dodatkowe, np. sportowe czy umożliwiające rozwijanie talentów np. nauka malarstwa, rysunku, gry na instrumencie, zajęcia ruchowe.

Sytuację syryjskich uchodźców komplikuje dodatkowo fakt, że wielu przybywało do Jordanii bez dokumentów, a dzieci bez świadectw szkolnych. Wielu najmłodszych uchodźców przybyło do Jordanii już po rozpoczęciu roku szkolnego, a więc nie miało możliwości rozpoczęcia nauki w szkołach.

DEON.PL POLECA

Drugim celem projektu realizowanego przez Caritas Polska będzie zapewnienie warsztatów zawodowych dla 150 młodych Syryjczyków, by przygotować ich do poszukiwania pracy w Jordanii i tym samym włączenia się do społeczeństwa. Syryjska młodzież w Jordanii potrzebuje szkoleń z podstawowych umiejętności oraz podwyższenia kwalifikacji zawodowych, które pozwolą im utrzymać się finansowo w nowej sytuacji życiowej.

Młodzież syryjska w wieku powyżej 16 lat, będzie podzielona na grupy, w których nauka umiejętności życiowych i kształcenia zawodowego będzie prowadzona zgodnie z preferencjami młodzieży.

Powodem migracji Syryjczyków są represje reżimu wobec ludności cywilnej. Wojna domowa w Syrii wybuchła 15 marca 2011 r. w Daraa na południu Syrii, gdzie grupa studentów napisała na murach antyreżimowe hasła. Kiedy rząd rozpoczął represje wobec protestujących, na ulicę wyszło społeczeństwo w wielu ośrodkach kraju, tj. w Hama, Homs, Latakia, Idlib, Aleppo, Deir al Zour. Na początku pokojowe demonstracje były ostro tłumione przez służby reżimu (Al Shabbiha), następnie przez armię. Masowe demonstracje społeczeństwa niezadowolonego z sytuacji życiowej przerodziły się w antyrządowy ruch zbrojny. Przyczyną były dziesięcioletnie rządy prezydenta Baszara al-Assada. Konsekwencją walk jest masowe przemieszczanie się ludności cywilnej, szczególnie do krajów takich jak Jordania, Liban, Turcja i Irak. Powodem migracji są represje reżimu wobec ludności cywilnej, która jest zatrzymywana i więziona. Dodatkowo miasta gdzie odbywały się protesty, zostały pozbawione wody oraz prądu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Caritas Polska pomoże syryjskim uchodźcom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.