Turcja wzywa UE do przyjęcia uchodźców z Syrii

Turcja wzywa UE do przyjęcia uchodźców z Syrii
(fot. EPA/AYKUT UNLUPINAR)
PAP / slo

Turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis wezwał w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt" Unię Europejską do przyjęcia uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii. Do Turcji zbiegło już ponad 80 tys. Syryjczyków.

- Europa powinna zacząć zastanawiać się nad (przyszłością) ludzi, którzy uciekli z Syrii do Turcji - powiedział Bagis. - Europa powinna pomóc ludziom, którzy poszukują bezpiecznej przystani i przyjąć uchodźców - dodał turecki polityk. Jak podkreślił, "nadszedł czas, by Europa wreszcie pomogła".

Bagis ocenił dotychczasową pomoc unijną jako niewystarczającą. UE powinna zwiększyć pomoc finansową, nie ograniczając się, jak dotychczas, do wysłania namiotów i koców - powiedział. Wyraził opinię, że powściągliwość UE w kwestii syryjskich uchodźców wynika z trapiącego Europę kryzysu. - Europa znajduje się w stanie zamrożonego myślenia. Nie ma postępów, ponieważ wszyscy są zafiksowani na kryzysie euro - powiedział Bagis w wywiadzie dla "Die Welt".

Wojna domowa w Syrii trwa od marca 2011 roku. W ostatnich dwóch miesiącach walki nasiliły się, ale żadna ze stron nie zdołała uzyskać wyraźnej przewagi. Większość syryjskich uciekinierów szuka schronienia na terytorium sąsiedniej Turcji. Konflikt kosztował już życie ponad 30 tys. ludzi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja wzywa UE do przyjęcia uchodźców z Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.