Caritas Polska spieszy na pomoc Ukrainie

Caritas Polska spieszy na pomoc Ukrainie
(fot. caritas.pl)
KAI / mm

Caritas Polska przekazała kolejną transzę na pomoc Ukraińcom, tym razem w wysokości 100 tys. zł. - Jeżeli człowiek cierpi to potrzebuje bliskości drugiego człowieka. Okazujemy tą bliskość na różne sposoby: na sposób materialny i na sposób duchowy - wyjaśnia dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz.

Mimo, że sytuacja polityczna na Ukrainie ulega stabilizacji, niepokój wśród Ukraińców wciąż się utrzymuje. "Niepokojące jest to, że budżet państwa jest pusty, ogłosili to już oficjalnie, czyli będzie problem z pensjami, wypłatami socjalnymi, zapomogami" - mówi ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes we Lwowie. Jednak "Światło jakieś jest, nadzieja jest, bo to, co wywalczyli to już jest dużo" - dodaje.

Przekazane dotychczas pieniądze zostały wydane na zakup i transport leków i produktów żywnościowych do Kijowa. Od czwartku do soboty ze Lwowa wysłano transporty o wartości 150 tys. zł.

Mimo zakończenia konfliktu na kijowskim Majdanie potrzeb wciąż jest wiele. Caritas obejmuje obecnie opieką osoby pokrzywdzone i ich rodziny głównie na terenie Zachodniej Ukrainy. Nie funkcjonuje tam na razie skuteczny system pomocy miejskiej i państwowej. "Ludzie nie chcą, żeby te pieniądze były w rękach urzędników, dlatego w tych miejscach, gdzie są pokrzywdzeni z Majdanu, to kościoły i cerkwie będą identyfikować potrzeby i rozdzielać pomoc" - powiedział ks. Dorosz. Obecnie pomoc polega na leczeniu i rehabilitacji poszkodowanych oraz wspomaganiu ich rodzin.

Polacy bardzo Chojnie udzielają pomocy Ukraińcom. W akcję "Solidarni z Ukrainą" włączają się też Caritas w całej Polsce. W niedzielę 23 lutego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyła się Msza św. w intencji pokoju podczas której zainicjowano zbiórkę leków i środków opatrunkowych. W minioną niedzielę Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadziła w kościołach zbiórkę do puszek na rzecz poszkodowanych. Najbliższy piątek 28 lutego z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie dniem modlitwy i postu o pokój na Ukrainie.

"Jeżeli człowiek cierpi to potrzebuje bliskości drugiego człowieka. Okazujemy tą bliskość na różne sposoby: na sposób materialny i na sposób duchowy. To jest właśnie solidarność o której mówił Jan Paweł II w Gdańsku "Jedni drugich brzemiona noście". Pomagajmy teraz Ukraińcom nosić ich brzemię pod którym cały naród Ukraiński się ugina nie znając jeszcze swojej przyszłości" - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Poszkodowanych w zajściach na Ukrainie w dalszym ciągu można wesprzeć wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM na nr 72052 koszt 2,46 z VAT lub dokonując wpłaty na konto Caritas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska spieszy na pomoc Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.