Caritas przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w tsunami w Indonezji

Caritas przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w tsunami w Indonezji
(fot. PAP/EPA/ZULKIFLI)
PAP / kw

100 tys. zł przekaże Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w tsunami w Indonezji - poinformował PAP zespół prasowy tej organizacji.

W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 281 osób, ponad tysiąc zostało rannych, a blisko 12 tys. straciło dach nad głową.

O przekazaniu na rzecz poszkodowanych w Indonezji 100 tys. zł zadecydował dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki. Caritas zaapelował także w przesłanym PAP komunikacie o solidarność z ofiarami katastrofy. "Trwa akcja ratunkowa. Caritas Polska jest w kontakcie z pracownikami KARINA-Caritas Indonesia" - poinformowano.

Caritas apeluje również o włączenie się w pomoc ofiarom tsunami przez wpłaty na konto Caritasu Polska z dopiskiem INDONEZJA. (Nr konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384). Pieniądze można także przekazywać, wysyłając SMS-a o treści INDONEZJA na nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT).

DEON.PL POLECA

W poniedziałek rzecznik indonezyjskiej agencji ds. zwalczania skutków katastrof Sutopo Purwo Nugroho poinformował, że w wyniku tsunami zginęło co najmniej 281 osób, ponad tysiąc zostało rannych, 57 jest zaginionych, a blisko 12 tys. straciło dach nad głową.

Według indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) fale tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej, w tym na plaże w rejonie Pandeglangu, Serangu i Lampungu w prowincji Banten na zachodnim krańcu Jawy. Są wśród nich kurorty bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Przyczyną tsunami były najpewniej wstrząsy i osunięcia dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Krakatau.

Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Nadwodna część Krakatau tworzy wyspę o pow. 10,5 km kw. w Cieśninie Sundajskiej. Ostatni wielki wybuch Krakatau nastąpił w sierpniu 1883 r., powodując serię fal tsunami. Zginęło wtedy 36 tys. ludzi.

Cieśnina Sundajska łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym.

Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie, będącym fragmentem tzw. ognistego pierścienia otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.

26 grudnia 2004 r. tsunami, które powstało na Pacyfiku wskutek trzęsienia ziemi, pochłonęło 226 tysięcy istnień ludzkich w 13 krajach regionu Azji Południowej, w tym ponad 120 tys. w Indonezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Caritas przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w tsunami w Indonezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.