UE, ONZ oraz kraje oferują Indonezji pomoc po tsunami

UE, ONZ oraz kraje oferują Indonezji pomoc po tsunami
(fot. PAP/EPA/DIAN TRIYULI HANDOKO)
PAP / sz

Unia Europejska złożyła w niedzielę kondolencje i zaoferowała Indonezji pomoc po tsunami w Cieśninie Sundajskiej wywołanym wybuchem wulkanu Krakatau. Ofiarami fal padło ponad 220 ludzi, a ponad 840 zostało rannych. Pomoc zadeklarowało ONZ.

"Serce mi się kraje na wiadomość o nowej tragedii na indonezyjskich wybrzeżach" - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście kondolencyjnym do prezydenta Indonezji, Joko Widodo, w którym obiecuje również pomoc.

Juncker skierował też wiadomość ze słowami wsparcia do rodzin ofiar i wszystkich ludzi dotkniętych tsunami oraz do służb ratunkowych, które obecnie pracują na sundajskich wybrzeżach Sumatry i Jawy, w które uderzyło tsunami.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zamieścił na swoim koncie na Twitterze wiadomość o wsparciu dla obywateli i władz Indonezji, w której podkreślił, że "Unia Europejska jest gotowa do pomocy".

DEON.PL POLECA

Pomoc zadeklarował również komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podała później w oświadczeniu, że aktywowano mapy awaryjne europejskiego satelity Copernicus. "Oferujemy wszelką potrzebną pomoc i uważnie monitorujemy sytuację" - powiedziała.

ONZ za pośrednictwem Światowego Programu Żywnościowego (WFP) zaproponowała pomoc dla rządu Indonezji w celu zaspokojenia potrzeb humanitarnych. "Mamy wyspecjalizowane zespoły reagowania na katastrofy, od lat pracują one w Indonezji, aby (kraj) był przygotowany na takie katastrofy" - powiedział rzecznik WFP Herve Verhoosel w Genewie.

Wskazał, że jednym z najpilniejszych działań natychmiast po wydarzeniu tego typu, jak tsunami, jest założenie wspólnotowych kuchni, aby wyżywić tych, którzy stracili domy. Verhoosel powiedział też, że eksperci ds. logistyki z agencji ONZ mogą pomóc w transportowaniu towarów i personelu z pomocą humanitarna dla dotkniętych obszarów. "Jeśli otrzymamy wniosek w tej sprawie, nasi eksperci będą wspierać rząd w ocenie szkód na dotkniętych obszarach" - oświadczył.

Wśród oferujących Indonezyjczykom pomoc i kierujących do nich słowa współczucia był też rząd Panamy oraz prezydent Boliwii Evo Morales, który solidarność swoją i swojego kraju wyraził na Twitterze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE, ONZ oraz kraje oferują Indonezji pomoc po tsunami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.