Caritas: przygotowania na przyjęcie uchodźców

Caritas: przygotowania na przyjęcie uchodźców
(fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH)
KAI / kw

O przygotowaniach do przyjęcia kolejnej grupy uchodźców mówił biskupom uczestniczącym w 370. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski ks. Marian Subocz. Dyrektor kościelnej organizacji charytatywnej omówił też dotychczasową pomoc, jaką Caritas Polska udzieliło imigrantom.

Ks. Subocz zaznaczył, że Caritas Polska przygotowuje się na przyjęcie nowej fali uchodźców, która niebawem może pojawić się w Polsce. - Wysyłamy wolontariuszy Caritas na odpowiednie szkolenia dla koordynatorów organizowane w Wiedniu i Brukseli, gdzie będą mogli skorzystać z doświadczeń tych ośrodków, które już zajmują się tą tematyką - zaznaczył ks. Subocz.

Podczas spotkania z biskupami dodał też, że szkolenia odbywają się również w Polsce. - Mieliśmy już spotkania z odpowiedzialnymi za uchodźców z Brukseli i Londynu, w których pokazali nam, jak przygotować się do pomocy przyjeżdżającym do Europy imigrantom.

Dyrektor Caritas podkreślił, że wszystkie działania, jakie Caritas podejmie na rzecz uchodźców będą odbywać się w uzgodnieniu zarówno z rządem, jak i samorządem. Zaznaczył, że Kościół chce uczestniczyć w działaniach na rzecz pomocy uchodźcom.

DEON.PL POLECA

Podczas zebrania plenarnego biskupów ks. Subocz omówił też dotychczasowe działaniana rzecz uchodźców. Przypomniał, że Caritas w Polsce prowadzi pięć Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których rocznie udziela pomocy ponad 3 tys. osób, wśród których znajdują się głównie: Czeczeni, Ukraińcy, Gruzini, Irakijczycy oraz Syryjczycy. Wysokość dotychczasowej udzielonej pomocy wynosi 12 mln zł.

Dyrektor Caritas Polska wspomniał, że od momentu reaktywowania w 1990 roku prowadzi działania na rzecz uchodźców zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od 2012 niesie pomoc ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie, w takich krajach jak: Syria, Liban, Jordania, Irak i Autonomia Palestyńska.

Centra pomocy istnieją w Białymstoku, Legnicy, Siedlcach, Lublinie i Zielonej Górze, niedługo powstanie też w Warszawie. Jak podkreślił ks. Subocz, migranci i uchodźcy w 2014 roku otrzymali w nich wsparcie socjalne, psychologiczne, dopłaty do wynajmu mieszkań, pomoc w zakupie leków dla osób przewlekle chorych, wsparcie edukacyjne - dopłaty do przedszkoli i podręczniki do szkoły.

Centra oferowały także pomoc w formalnościach prawnych dot. legalizacji pobytu oraz doradztwo zawodowe. Placówki te funkcjonowały w oparciu o środki własne Caritas Polska, środki unijne i dofinansowanie z budżetu państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas: przygotowania na przyjęcie uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.