CCEE potępia ataki na koptów w Egipcie
Dokument przypomina, że w tych dniach w koptów uderzyła "mordercza przemoc przeciw pokojowi, współżyciu między religiami, wolności i godności ludzkiej". Podkreśla również, że "obecność chrześcijan w Egipcie sięga działalności kaznodziejskiej św. Marka Ewangelisty i od tamtego czasu ich wspólnota jest darem dla społeczeństwa egipskiego i całego Bliskiego Wschodu".
Prymas Węgier zwraca uwagę, że chrześcijanie, jak wszyscy inni obywatele, są także zaangażowani w budowanie społeczeństwa opartego na sprawiedliwości, prawdzie i miłości. "W tym umiłowanym kraju przyjaźń, istniejąca i okazywana w czasie różnych ostatnich wydarzeń między osobami różnych wyznań, jest znakiem rzeczywistej nadziei" - czytamy w oświadczeniu. Dokument wzywa rządy krajów europejskich do wystąpienia w obronie "tych wszystkich, którzy - jak chrześcijanie - doświadczają agresji ze względu na swą przynależność religijną, etniczną lub społeczną".
"Modlimy się do Pana za wszystkich chrześcijan w Egipcie o siłę, aby nadal byli prawdziwymi świadkami Chrystusa i braterstwa ze wszystkimi ludźmi, bez czego nie będzie lepszej przyszłości ani dla poszczególnych krajów, ani dla ludzkości" - napisał na zakończenie kard. Erdő.
Radę Konferencji Biskupich Europy powołano do życia w Rzymie w marcu 1971. Dziś skupia ona 33 krajowe episkopaty z naszej części świata (reprezentowane w niej przez swych przewodniczących) oraz arcybiskupów Luksemburga i Monako, arcybiskupa maronickiego z Cypru oraz biskupów - Kiszyniowa (Mołdawia) i greckokatolickiego z Mukaczowa (Ukraina). Przewodniczącym CCEE jest prymas Węgier kard. Péter Erdő a dwoma jego zastępcami: kard. Angelo Bagnasco z Genui i abp Józef Michalik z Przemyśla.
Sekretarzem generalnym Rady jest obecnie ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Stała siedziba organizacji mieści się w St. Gallen w Szwajcarii.
Skomentuj artykuł