CELAM przestrzega przed groźbą „eksplozji społecznej” w Ameryce Łacińskiej

CELAM przestrzega przed groźbą „eksplozji społecznej” w Ameryce Łacińskiej
(fot. PAP/EPA/RODRIGO SURA)
1 rok temu

W sytuacji obecnego kryzysu w Ameryce Łacińskiej tamtejsza kontynentalna Rada Biskupia – CELAM zaapelowała do wszystkich zainteresowanych o większe zainteresowanie dobrem wspólnym. Cały region przeżywa swego rodzaju „eksplozję społeczną”, jakiej dotychczas nie było, stwierdza ogłoszone 11 listopada przesłanie przewodniczącego Rady, abp. Miguela Cabrejosa Vidarte.

Arcybiskup peruwiańskiego Trujillo wskazał na napięcia w Boliwii, Wenezueli, Haiti, Hondurasie, Nikaragui, Portoryko, Ekwadorze, Chile i Peru. “Powody niepokojów w tych krajach to korupcja, brak demokracji, ubóstwo, nierówności, bezrobocie i niepełne zatrudnienie, a także niemal już niedziałający system opieki zdrowotnej, oświaty i transport” – uważa przewodniczący CELAM.

Jednocześnie potępił on wszelką przemoc i wezwał do pokojowego rozwiązywania problemów, co może nastąpić tylko na drodze dialogu wszystkich zainteresowanych osób i instytucji. Czołowym politykom zwrócił uwagę, że przysługujący im immunitet nie może prowadzić do bezkarności.

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że w drugiej połowie XX wieku CELAM dawała ważne impulsy dla rozwoju teologii i struktur wspólnotowych w Ameryce Łacińskiej. W ostatnim okresie rola tego stowarzyszenia wyraźnie zmalała.

Abp Cabrejos zapowiedział niedawno, że po październikowym Synodzie Biskupów dla Amazonii CELAM zamierza dokonać poważnych zmian swojej pracy i strukturze w Ameryce Łacińskiej oraz odnowić je. W rozmowie z dziennikarzami w czasie trwania Synodu w Rzymie przewodniczący Peruwiańskiej Konferencji Biskupiej wyjaśnił, że istniejące od niemal 60 lat struktury organizacji nie odpowiadają już naszym czasom. W przyszłości Rada będzie się organizowała w „sieci”, aby elastyczniej móc reagować na wyzwania społeczne i duchowe w Ameryce Łacińskiej – powiedział arcybiskup. Dodał, że wzorem jest tu założona w 2014 r. w ramach CELAM Panamazońska Sieć Kościelna (REPAM), która uczestniczyła w przygotowaniach do wspomnianego Synodu Biskupów dla Amazonii.

Abp Cabrejos jest przewodniczącym CELAM od maja br., a jego kadencja skończy się w 2023 roku. Istniejąca od 1955 Latynoamerykańska Rada Biskupia ma swoją siedzibę w stolicy Kolumbii – Bogocie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

CELAM przestrzega przed groźbą „eksplozji społecznej” w Ameryce Łacińskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.