Centralne obchody Światowego Dnia Chorego

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego
(fot. heatheronhertravels / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

W najbliższy poniedziałek 11 lutego, w bawarskim sanktuarium maryjnym Altötting odbędą się centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego. Przewodniczyć im będzie specjalny wysłannik papieża, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.

Altötting jest największym spośród tysiąca miejsc pielgrzymkowych w Niemczech. Do tego sanktuarium maryjnego - "bawarskiej Częstochowy" - przybywa rocznie ok. miliona pielgrzymów.

W centrum jednego z najpiękniejszych placów Europy znajduje się Kaplica Łask, której kult sięga VII wieku. Czczona w niej rzeźba Czarnej Madonny z Dzieciątkiem Jezus na rękach otoczona jest 21 srebrnymi urnami, w których umieszczone są serca książąt i królów Bawarii, wielkich czcicieli Maryi. Pochodzi ona prawdopodobnie z XI wieku z Burgundii lub Nadrenii. W Altöttingu, gdzie Maryja otaczana była czcią od IX wieku, znalazła się ok. 1330 r. O tym, że kult słynącej łaskami figury trwa już ponad 500 lat, świadczą dwa zapisy z 1489 r. o cudownych uzdrowieniach.

DEON.PL POLECA

Szczególnym kultem otaczał Altötting również panujący w Bawarii dom Wittelsbachów, który decyzją księcia Maksymiliana I obrał Czarną Madonnę za patronkę tego kraju związkowego.

Z Altöttingiem jest związany Benedykt XVI. Dom, w którym się urodził, znajduje się ok. 12 km od tego miejsca. Od dzieciństwa Joseph Ratzinger uczestniczył wraz z rodziną w pielgrzymkach do znajdującej się tam Czarnej Madonny i - jak wspominał po latach - te rodzinne przeżycia należą do "wspomnień najwcześniejszych i najpiękniejszych". W późniejszym okresie Joseph Ratzinger wielokrotnie odwiedzał to sanktuarium. W 1980 jako arcybiskup Monachium i Fryzyngi towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego pierwszej pielgrzymce apostolskiej do Niemiec, gdy 18 listopada papież sprawował Eucharystię na Kapellplatz dla 60 tys. wiernych. W sierpniu 2002 kard. Ratzinger ponownie odwiedził Altötting wraz ze swoim bratem Georgiem i abp. Salzburga - Georgiem Ederem, o czym przypomina wpis do księgi pamiątkowej.

Po raz ostatni - jak dotychczas - Altötting gościł papieża Ratzingera we wrześniu 2006 podczas jego wizyty w Bawarii. Na pamiątkę tamtego wydarzenia jednemu z placów miasteczka nadano imię Benedykta XVI. Plac znajduje się w sąsiedztwie sali zgromadzeń Sodalicji Mariańskiej Mężczyzn i klasztoru kapucynów św. Magdaleny, w którym Benedykt XVI jadł obiad i spędzał czas południowego odpoczynku.

Od sierpnia 2005 roku czynny jest w Bawarii nowy szlak pielgrzymkowy Droga Benedykta. Rozpoczyna się on i kończy w sanktuarium w Altöttingu. Droga piesza i rowerowa prowadzi przez miejsca dzieciństwa i młodości obecnego papieża nad rzeką Inn, przez Mühldorf, Aschau i Wasserburg nad Chimsee, a stamtąd przez Traunstein, Tittmoning, Burghausen i Marktl z powrotem do sanktuarium. Trasa liczy 224 km, począwszy od "papieskiej lipy" w Altöttingu, którą zasadził przed 25 laty Jan Paweł II podczas wizyty w tym maryjnym sanktuarium.

Pielgrzymi, wędrujący tą drogą pieszo lub rowerami, poruszają się według znaków, na których na błękitnym tle widnieją biała mitra, pastorał i dwa klucze. Poszczególne etapy drogi kończą się w miejscach dzieciństwa i młodości Benedykta XVI.

W styczniu br. w Altöttingu otwarto Centrum Kongresowo-Kulturalne. Z tej okazji uruchomiono nową fontannę, na której umieszczono wizerunki Maryi z największych europejskich sanktuariów, w tym także z Jasnej Góry. Fontanna poświęcona jest sześciu miastom skupionym w Stowarzyszeniu Miast Sanktuariów Europy "Shrines of Europe" (Sanktuaria Europy). Są nimi - obok Częstochowy i Altöttingu - portugalska Fatima, włoskie Loreto, Lourdes we Francji i Mariazell w Austrii.

Światowy Dzień Chorego ustanowił bł. Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia (Chorych) kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992. Jednocześnie wyznaczył obchody tego Dnia na 11 lutego - wspomnienie pierwszego objawienia Matki Bożej z Lourdes, gdyż z tym narodowym francuskim sanktuarium maryjnym związane są liczne uzdrowienia. Papież postanowił również, że centralne obchody Dnia będą się zawsze odbywać w jakimś znanym sanktuarium maryjnym dla podkreślenia roli Matki Bożej jako Uzdrowienia Chorych.

Po raz pierwszy Dzień odbył się w całym Kościele 11 lutego 1993 z obchodami centralnymi w Lourdes i Rzymie, a w następnym roku miejscem takich obchodów była Jasna Góra. W kolejnych latach centralne obchody odbywały się w sanktuariach na wszystkich kontynentach. W 2008 Benedykt XVI postanowił, że odtąd obchody centralne będą organizowane co kilka lat, co roku natomiast Dzień ma być obchodzony na szczeblu parafii i diecezji. W tym roku odbędą się znów obchody centralne - we wspomnianym sanktuarium bawarskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.