Cerkiew podporządkowana Rosji przeciwna ingerencji Konstantynopola na Ukrainie

(A_Lesik / Shutterstock.com)
PAP / sz

Podporządkowany Rosji Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego zaapelował do Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja o zaprzestanie ingerencji w jego sprawy wewnętrzne i nienaruszanie jego terytorium kanonicznego.

Obradujący we wtorek w Kijowie Święty Synod Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego oświadczył, że wyznaczeni przez patriarchę Bartłomieja egzarchowie (namiestnicy) do spraw autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego powinni opuścić Ukrainę.

"Ich mianowanie zostało określone jako brutalna ingerencja w sprawy wewnętrzne Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego i naruszenie jego terytorium kanonicznego. Synod (…) zwrócił się do Patriarchy Konstantynopolitańskiego Bartłomieja, by zaprzestał ingerencji w sprawy wewnętrzne Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego i nie naruszał jego terytorium kanonicznego" - ogłoszono po obradach.

Episkopat Ukraińskiego Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego postanowił jednocześnie, że jego hierarchowie nie będą odprawiali wspólnych mszy z przedstawicielami Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Do wiernych zaapelowano o modlitwy w intencji "zachowania jedności Świętego Prawosławia".

DEON.PL POLECA

Patriarcha Bartłomiej dał tymczasem w niedzielę do zrozumienia, że nie zmieni stanowiska, jeśli chodzi o poparcie autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Podkreślił, że Patriarchat Konstantynopolitański ani nie będzie niczym groził, ani odpowiadał na groźby.

Portal Ekathimerini napisał, że Bartłomiej nawiązał w ten sposób do obiekcji zgłaszanych wobec ukraińskiej autokefalii przez Rosyjski Kościół Prawosławny.

Bartłomiej zaznaczył też, że jest prawem Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola przyznawanie autokefalii i że przyznano ją "całej serii Kościołów, począwszy od Rosji w XVI wieku".

Na Ukrainie działają dwa duże Kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie.

Istnieje także mniejszy, wywodzący się z ukraińskiej diaspory na Zachodzie Ukraiński Prawosławny Kościół Autokefaliczny, który również nie jest kanoniczny.

W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.

Tomos patriarszy o nadaniu autokefalii jest prawem zasadniczym dla każdego Kościoła prawosław­nego i wydanie go ukraińscy politycy postrzegają jako kluczowy krok dla konsolidacji tożsamości narodowej Ukrainy.

Przeciwko wydaniu tomosu występuje Rosyjski Kościół Prawosławny, którego Synod zdecydował 14 września w Moskwie, że wycofuje się ze struktur zarządzanych przez Patriarchat Konstantynopolitański oraz zawiesza wszelkie kontakty z Konstantynopolem.

Synod zdecydował również, że w czasie modlitw w świątyniach Patriarchatu Moskiewskiego nie będzie wymieniany patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Duchowni Patriarchatu Moskiewskiego i Konstantynopolitańskiego nie będą też wspólnie odprawiać nabożeństw. Hierarchowie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej opowiedzieli się także za zwołaniem Soboru Panprawosławnego w sprawie możliwej autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cerkiew podporządkowana Rosji przeciwna ingerencji Konstantynopola na Ukrainie
Komentarze (1)
Ewa Zawadzka
25 września 2018, 21:04
Trudno by proputinowska Cerkiew Moskiewska sprzeciwiła się polityce Putina. Szkoda tylko że PAKP popiera stanowisko Moskwy.