Chcemy dziękować Bogu za codzienny chleb
Na potrzebę wdzięczności Bogu wobec otrzymanych od Niego darów, zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył na rynku w Śremie.
W tym wielkopolskim mieście o ponad 750-letnie historii w niedzielę 29 sierpnia obchodzone były Dożynki Wojewódzko-Archidiecezjalne.
- Chcemy dzisiaj dziękować Bogu za codzienny chleb, za zebrane tegoroczne plony i dziękować tym, którzy się wokoło tego trudzili: wielkopolskim rolnikom i sadownikom – podkreślił ks. Sławomir Grośty, Duszpasterz Rolników Archidiecezji Poznańskiej na początku Eucharystii rozpoczynającej Dożynki Wojewódzko-Archidiecezjalne.
Z kolei metropolita poznański zaznaczył, że „dzisiejszą Mszę św. dożynkową odprawiamy na śremskim rynku, miejscu szczególnej ofiary”. - To tutaj dnia 20 października 1939 roku zostało rozstrzelanych 19 śremian – przypomniał abp Stanisław Gądecki. Zwrócił jednocześnie uwagę, że z miastem tym związanych było wiele wybitnych postaci, chociażby ks. Florian Stablewski, arcybiskup poznański i gnieźnieński oraz Prymas Polski, a także ks. Piotr Wawrzyniak, wielkopolski działacz społeczny, oświatowy i gospodarczy.
W homilii arcybiskup podkreślił, że dożynki „to nic innego, jak przedłużenie ducha wdzięczności, które stworzenie żywi wobec Stwórcy”. - Nie jest to więc tylko święto rolników. To przede wszystkim święto "dla Pana", święto dziękczynienia wyrażonego Bogu za otrzymane błogosławieństwo – zauważył kaznodzieja, zwracając uwagę, że tej postawy wdzięczności wobec Boga „nie mogą zniszczyć żadne problemy nękające wieś”, takie jak słabe zbiory, trudności z ich sprzedażą czy klęski żywiołowe. „Jeśli bowiem Bóg dopuszcza na nas coś złego, to jednocześnie udziela daru, by przeciwności nas umocniły” – wyjaśnił abp Gądecki, przypominając słowa św. Pawła z Listu do Tesaloniczan: „W każdym położeniu dziękujcie”.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał też, że razem z owocami swojej pracy „stan rolniczy naszej archidiecezji i województwa” przynosi również przed ołtarz „duchowe wartości kultywowane w ich środowisku: szacunek dla życia, rodziny i pracy, cześć dla Najświętszej Maryi Panny, która wydała najpiękniejszy owoc naszej ziemi, Zbawiciela ludzkości oraz całkiem naturalne otwarcie na Boga”.
Wielkopolskie dożynki zostały przygotowane przez samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Śremski, samorząd Gminy Śrem oraz Archidiecezję Poznańską. Po Eucharystii dziękczynnej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych biorący udział w dożynkach oraz reprezentanci powiatów Województwa Wielkopolskiego i dekanatów Archidiecezji Poznańskiej przeszli, niosąc wieńce dożynkowe, na Stadion Miejski w Śremie. Tam uroczystości zakończyły się tradycyjnym obrzędem dożynkowym.
Skomentuj artykuł