10 lat istnienia i pieczywo warte 2,5 mln zł

10 lat istnienia i pieczywo warte 2,5 mln zł
W ciągu 10 lat istnienia Banku Chleba w Bielsku-Białej piekarz przekazali pieczywo warte ponad 2.5 mln złotych (fot. Emily Carlin/flickr.com)
KAI / drr

Pieczywo o wartości około 2,5 mln złotych przekazali w ciągu 10 lat swej działalności piekarze stowarzyszeni w Banku Chleba, który działa w ramach Caritas diecezji bielsko-żywieckiej. Codziennie przedstawiciele Cechu Rzemiosł Spożywczych i Małej Przedsiębiorczości za darmo dostarczają około 400 sztuk pieczywa. Bielski Bank Chleba, który był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, pomaga co miesiąc około siedmiuset rodzinom.

Ks. prałat Józef Zajda, dyrektor diecezjalnej Caritas, zwraca uwagę, że przedsięwzięcie jest wyjątkowe. - To ewenement w skali kraju, że w naszej diecezji udało się zorganizować Bank Chleba, i że nieprzerwanie Bank ten działa od 10 lat. Ci piekarze mogliby zrobić z tym chlebem, co by im się chciało, a mimo to przekazują go w odpowiednie miejsce, przywożą go codziennie. Ludzie dzięki temu nie są głodni - mówi kapłan.

Przedsięwzięcie w pewnym momencie objęto patronatem Caritas, gdyż z powodu przepisów podatkowych o darowiznach zaistniało niebezpieczeństwo likwidacji Banku.

Pomysłodawca założenia Banku, Adam Izydorczyk podkreśla, że obecnie około 17 piekarzy z Bielska-Białej i okolic dostarczają pieczywo do lokalu w centrum Bielska. - Kiedyś rocznie wychodziło 150 tysięcy bochenków, teraz około 100 tysięcy. To wciąż dużo. Biednych wcale nie ubywa - podkreśla przewodniczący bielskiego Cechu Rzemiosł Spożywczych.

Andrzej Krysta, pracownik Środowiskowego Centrum Pomocy w Bielsku-Białej, przychodzi codziennie do Banku Chleba, by rozdawać pieczywo potrzebującym. - Potrzeby są ogromne wystarczy tu przyjść i zobaczyć. Piekarze starają się, jak mogą. Nie są to też dla nich dobre czasy. Wzrosły ceny mąki. Ale jak na razie determinacja do pomocy innym wśród nich nie gaśnie - dodaje.

Bank Chleba w Bielsku-Białej zainicjowało kilkudziesięciu piekarzy. Zapewnili, że każdego dnia będą przekazywali tzw. nadwyżki z wypieków, czyli bochenki, które nie trafiły do sklepów. Od tej pory codziennie do rąk najuboższych trafia kilkaset bochenków. Lokal na potrzeby Banku przekazał bielski magistrat.

Dziś, 4 listopada, w Bielskim Centrum Kultury BCK odbędą się uroczystości związane z 10-leciem Banku Chleba i 20-leciem działalności Caritas diecezji bielsko-żywieckiej. Piekarze związani z Bankiem Chleba otrzymają specjalne odznaczenia i dyplomy. Caritas wręczy także nagrody „Ubi Caritas”. Przyznawane za wyróżniające się wysiłki i osiągnięcia na polu charytatywnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 lat istnienia i pieczywo warte 2,5 mln zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.