Chesterton trafi na ołtarze? Wkrótce może rozpocząć się proces beatyfikacyjny

Chesterton trafi na ołtarze? Wkrótce może rozpocząć się proces beatyfikacyjny
(fot. See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons)
CNA / KAI / ml

Badanie możliwości rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego angielskiego pisarza i katolickiego apologety zbliża się do końca. Jednocześnie coraz głośniej mówi się o procesie beatyfikacyjnym, który wyniósłby Chestertona na katolickie ołtarze.

"Chesterton jawiłby się jako święty, który przeciwstawia się światu jeśli chodzi o złą filozofię i złe myślenie" - powiedział Dale Ahlquist, prezes American Chesterton Society.

"Był kimś, kto wyprzedzał swoją epokę o dwie długości. Można powiedzieć, że odpowiada za bardzo wiele nawróceń i powrotów do katolicyzmu. Na świecie są tysiące ludzi, którzy zawdzięczają mu powrót do wiary. Na pewno ja jestem jednym z nich" - stwierdził Ahlquist w wypowiedzi dla Catholic News Agency.

Spekuluje się, że badania, które prowadzi ks. John Udris, kanonik, zakończą się tego lata. Ich wynik zostanie przesłany biskupowi z Northampton, który skonsultuje się w Watykanem w sprawie otwarcia procesu beatyfikacyjnego.

Jak podejrzewa Ahlquist, decyzja w tej sprawie może zostać podjęta już tej jesieni.

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) znany jest powszechnie jako autor cyklu nowel detektywistycznych, których główną postacią jest Ojciec Brown. Jednak gdy w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki jak "Człowiek, który był Czwartkiem", "Latając gospoda", a także "Heretycy", "Ortodoksja" i "Święty Franciszek z Asyżu" oraz liczne eseje.

Do czytania książek Chestertona zachęcał w Roku Wiary abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przedstawiając go jako jednego z chrześcijańskich pisarzy, którzy potrafili pisać o wierze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chesterton trafi na ołtarze? Wkrótce może rozpocząć się proces beatyfikacyjny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.