Chile: NIE małżeństwom jednopłciowym

Chile: NIE małżeństwom jednopłciowym
(fot. Purple Sherbet Photography / (CC BY 2.0) / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Rada Stała Konferencji Episkopatu Chile stanowczo sprzeciwiła się próbie prawnego zrównania w tym kraju związków homoseksualnych z małżeństwem. Po raz kolejny hierarchowie podkreślili, że tylko związek między mężczyzną i kobietą gwarantuje naturalną stabilność małżeństwa.

Według Biblii i nauczania Kościoła ma też dwie charakterystyczne i nierozłączne cechy: wymiar jedności mężczyzny i kobiety oraz powołanie do prokreacji.

Chilijscy biskupi wskazują, że związków jednopłciowych nie można wyposażać w takie same przywileje prawne jak małżeństwo. Ma ono bowiem w założeniu być początkiem nowej rodziny i przekazać dar życia. Tylko zatem związek, który spełnia te kryteria i staje się w ten sposób podstawową komórką społeczną, powinien cieszyć się wsparciem i ochroną państwa.

"Jeśli dwie osoby chcą żyć razem i dzielić swoje dobra, jeśli chcą się zatroszczyć o dziedziczenie po sobie, mogą to zrobić bez żadnych nowych ustaw. Niezależnie od nowego prawa uważamy, że trzeba zatroszczyć się o tę grupę, chociaż pozostającą w mniejszości, by ludzi ci byli szanowani i nie dyskryminowani ze względu na swój status. Mogą zatem otrzymać podstawowe prawa do związku, ale nigdy nie do małżeństwa" - piszą w oświadczeniu biskupi Chile. Wskazują również, że małżeństwo, jako podstawowa komórka społeczna, cieszy się ochroną gwarantowaną przez konstytucję.

W tej samej deklaracji chilijscy hierarchowie sprzeciwili się rządowym planom wprowadzenia niekaralności aborcji. Zaapelowali, by dyskusji na ten temat nie zdominowały żadne ideologie ani populizm, ale by w ich centrum znalazła się istota ludzkiego życia. Przypomnieli także prawo i obowiązek rodziców do decydowania o wyborze najlepszej dla ich dzieci edukacji, w zgodzie z własnymi przekonaniami i wyznawanymi wartościami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chile: NIE małżeństwom jednopłciowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.