"Nie będzie dyskryminacji homoseksualistów"
Katolickie placówki służby zdrowia w Ugandzie nie będą dyskryminować pacjentów homoseksualnym pomimo restrykcji wprowadzonych przez Anti-Homosexuality Act (AHA). Przyjęta przez parlament w grudniu 2013 r. i podpisana przez prezydenta w lutym br. ustawa zabrania stosunków homoseksualnych, za które grozi kara więzienia. Karane mogą też być osoby i instytucje wspierające osoby homoseksualne.
Jednak sekretarz wykonawczy Katolickiego Biura Medycznego Ugandy (UCMB), dr Sam Orach oświadczył, że katolickie placówki nie będą zamknięte dla osób homoseksualnych. Przypomniał, że opieką medyczną są tam objęte także kobiety, które dopuściły się "kryminalnego i niemoralnego" czynu aborcji. - Odróżniamy zbrodnię czy grzech od choroby. Dlatego katolicka służba zdrowia nie dyskryminuje - oświadczył Orach.
W związku z przyjęciem AHA sponsorzy wycofali lub ograniczyli swe wsparcie dla placówek służby zdrowia w Ugandzie. - Zmusi to nas do zwiększenia opłat dla pacjentów, o ile rząd nie będzie subsydiować kosztów leczenia - dodał Orach.
Katolickie placówki służby zdrowia zapewniają terapię antyretrowirusową około 12 proc. nosicieli wirusa HIV w Ugandzie. Cała ich sieć liczy 32 szpitale, 249 ośrodki zdrowia i 13 instytucji edukacyjnych dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i laborantów.
Skomentuj artykuł