Chile: nowa wspólnota konsekrowanych kobiet

9 lat temu
KAI / drr

W swoim dekrecie hierarcha powołał się na pozytywny stosunek do tej decyzji papieża Benedykta XVI, o czym został poinformowany przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Przełożoną Totus Tuus jest Hiszpanka, Malen Oriol, dotychczasowa odpowiedzialna za grupę kobiet konsekrowanych Regnum Christi.

Według informacji Legionistów, gałąź konsekrowanych świeckich, którzy ślubowali celibat, ubóstwo i posłuszeństwo, liczy obecnie 800 kobiet i 100 mężczyzn. W latach 2009-2011 wystąpiło z tego ruchu około 200 członków. W tym czasie trwało watykańskie dochodzenie po ujawnieniu podwójnego życia założyciela, o. Marciala Maciela Degollado (1920-2008) oraz wad w strukturze zakonnej. Jednym z członków komitetu badającego sprawę był abp Ezzati.

Delegat papieski ds. Legionistów Chrystusa, kard. Velasio De Paolis powierzył kierownictwo konsekrowanych kobiet i mężczyzn w Regnum Christi dwóm osobom zakonnym. Jak poinformował rzecznik Legionistów, krok ten był planowany już od ubiegłego roku i ma służyć zgodnej z prawem kanonicznym samodzielności Regnum Christi, niezależnie od Legionistów Chrystusa.

Szacuje się, że Regnum Christi liczy 70 tys. członków w 30 krajach świata. Z kolei wśród Legionistów Chrystusa jest 800 księży, którzy pracują w kilkunastu krajach.

Według obserwatorów zawirowania związane z Regnum Christi i Legionistami Chrystusa mogą przenieść się także na wizytę Benedykta XVI w Meksyku, gdyż z tego kraju rekrutowała się znaczna większość członków wspólnoty zakonnej. Na czele komisji, która w 1997 r. prowadziła dochodzenie w Watykanie przeciwko pochodzącemu z Meksyku o. Macielowi, stał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger, obecny papież. Maciel był oskarżony o to, że przez wiele lat wykorzystywał seksualnie dziewczęta i chłopców. W latach 1997-2010 zgłosiły się dziesiątki ofiar. Jeszcze jako prefekt Kongregacji Benedykt XVI zastosował sankcje przeciwko o. Macielowi. Wizytacja zgromadzenia odbyła się w latach 2009-2010, a w jej konsekwencji następuje proces odnowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chile: nowa wspólnota konsekrowanych kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.