Nie będzie kultu ks. Marciala Maciela Degollado

Nie będzie kultu ks. Marciala Maciela Degollado
(fot. Mauricio Artieda / Unsplash // DominikHoffmann [CC BY 3.0], from Wikimedia Commons)
KAI / ad

Przełożony generalny zgromadzenia Legionistów Chrystusa, za pozwoleniem papieskiego delegata, kard. Velasio De Paolis wystosował dekret zakazujący, aby w domach zakonnych tego zgromadzenia umieszczano portrety jego założyciela, ks. Marciala Maciela Degollado (1920-2008).

Ks. Maciel został w maju 2006 r. zawieszony przez Stolicę Apostolską w sprawowaniu publicznych czynności kapłańskich, po oskarżeniach o molestowanie seksualne nieletnich. Po jego śmierci wyszło na jaw, że utrzymywał stosunki z kobietami i miał dzieci nieślubne. Molestował też kleryków i był toksykomanem.

Postanowiono, że w domach zgromadzenia nie można umieszczać fotografii jego założyciela zarówno jego samego, jak i w obecności Ojca Świętego. Zaniechane zostaną także obchody jego urodzin, chrztu, imienin i rocznicy święceń kapłańskich. Natomiast rocznica śmierci, 30 stycznia ma być dniem poświęconym szczególnie na modlitwę. Zapiski osobiste założyciela Legionistów Chrystusa, jego konferencje zostaną wycofane z wydawnictw i ośrodków zgromadzenia. Jego członkowie, jeśli sobie tego życzą mogą zgodnie z ustalonymi normami posiadać prywatnie jego zdjęcia, czytać jego pisma czy też wysłuchiwać jego konferencji. "Nie ma też przeszkód, aby treść tych pism była wykorzystywana w kaznodziejstwie" - stwierdza dekret przełożonego Legionistów Chrystusa.

Od 15 lipca 2009 r. do marca 2010 Stolica Apostolska przeprowadziła wizytację apostolską Legionistów Chrystusa, w związku idealizowaniem w tym zgromadzeniu osoby założyciela. W imieniu papieża przeprowadzili ją: w Meksyku i Ameryce Środkowej ordynariusz meksykańskiej diecezji Tepic, bp Ricardo Watty Urquidi; abp Charles Joseph Chaput z Denver w - Stanach Zjednoczonych i Kanadzie; włoskiemu biskupowi Giuseppe Versaldiemu zlecona została wizytacja we Włoszech, Izraelu, Korei i na Filipinach; chilijski arcybiskup Ricardo Ezzati Andrello przeprowadził wizytację w Ameryce Południowej, a Hiszpan, bp Ricardo Blázquez Pérez, w Europie z wyłączeniem Włoch.

W ciągu ośmiu miesięcy biskupi rozmawiali indywidualnie z każdym z ponad tysiąca członków zgromadzenia, poznając opinie dotyczące stanu życia wspólnotowego oraz pracy apostolskiej. Zebrali też opinie wielu biskupów diecezjalnych, gdzie pracują Legioniści Chrystusa. Spotkali się też z wieloma członkami ruchu "Regnum Christi". 1 maja Ojciec Święty zapoznał się z wynikami wizytacji a 9 lipca swym delegatem - komisarzem mianował kard. Velasio De Paolis.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie będzie kultu ks. Marciala Maciela Degollado
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.