Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie

Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie
(fot. wjarek / shutterstock)
1 rok temu
"Tygodnik Powszechny" / pch

Wieloletni osobisty sekretarz papieża został zapytany o to, czy prawdą jest, że Jan Paweł II wiedział o molestowaniu w jednym ze zgromadzeń i znał dokumenty potwierdzające winę przełożonego.

Papież Franciszek na pokładzie samolotu z Abu Dhabi powiedział do dziennikarzy o tym, że Jan Paweł II miał mieć na swoim biurku wszystkie dokumenty dotyczące zgromadzenia, w którym dochodziło do nadużyć seksualnych i ekonomicznych. Kardynał został poproszony o komentarz do tej sprawy przez Edwarda Augustyna z "Tygodnika Powszechnego" i mówi jasno: "nie wierzę, żeby Jan Paweł II beztrosko nie wierzył w przedstawiane dowody winy. To nie był jego styl".

"Nie wiem, kogo i jaką sprawę miał na myśli papież Franciszek, opowiadając «anegdotę» dotyczącą jednego ze spotkań kard. Josepha Ratzingera z Janem Pawłem II. Pragnę podkreślić, że prefekt Kongregacji Nauki Wiary miał z urzędu stały, regularny i bardzo częsty kontakt z papieżem. Osobiście, bez pośredników - bez «filtrów» - obydwaj omawiali wszystkie najważniejsze sprawy pozostające w kompetencji Kongregacji".

CZYTAJ: Franciszek o tym, co stało się, kiedy kard. Ratzinger przedstawił Janowi Pawłowi II dowody nadużyć seksualnych »

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wyjaśniło słowa Franciszka mówiąc, że miał na myśli kontemplacyjny zakon sióstr ze wspólnoty św. Jana we Francji. Chodziło mu o skandal związany z nieżyjącym już wówczas założycielem wspólnoty, Marie-Dominique Philippem OP, który wybuchł w 2013 roku. Duchowny molestował seksualnie kobiety należące do wspólnoty, dla których był również kierownikiem duchowym.

Część komentatorów widziała jednak w słowach Franciszka sprawę Legionistów Chrystusa oraz księdza Degollado. Mówiło się, że pozostawał w przyjaźni z Janem Pawłem II do końca życia. Kardynał mówi jednak, że były to relacje wynikające z racji jego funkcji. "Był sporadycznie przyjmowany na audiencji jako przełożony generalny zgromadzenia zakonnego w sprawach dotyczących zgromadzenia, a nie w sprawach osobistych" - opisuje kardynał.

CZYTAJ: Nadużycia wobec zakonnic, Wenezuela i prześladowania chrześcijan - rozmowa papieża z dziennikarzami w drodze z Abu Zabi »

Ksiądz kardynał dodaje także, że oskarżenia pod adresem Jana Pawła II są absurdalne i że nie ukrywał prawdy.
Wszystkie możliwe trudności, wahania, a czasem absurdalne oskarżenia kierowane pod adresem Jana Pawła II, zostały gruntownie wyjaśnione podczas jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie stał się on "znakiem, któremu sprzeciwiać się będą" i doświadczał tego już podczas pontyfikatu. Był człowiekiem prostolinijnym, odpowiedzialnym za Kościół i losy świata. Nie było w nim fałszu. Nie był uwikłany w żadne intrygi. Mówił prawdę, ale z miłością, i nie ukrywał prawdy.

CZYTAJ: Dalsze kroki w sprawie "seksualnego zniewolenia sióstr zakonnych". Jest oświadczenie Watykanu »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie
Komentarze (12)
MB
Marcin Boroń
12 lutego 2019, 18:08
Według mnie jest to po prostu obmowa i plotka. Po woli próbuje zrobić się z JP2 to co zrobiono z Piusem XII, kiedy po wojnie był szanowany i dziękowano mu za jego postawę,  nawet w Izraelu, a potem go oczerniono i trwa to aż do dzisiaj. Na szczęście JP2 jest już kanonizowany. Jednak język może zabijać.
MB
Marcin Boroń
12 lutego 2019, 17:40
Wieże w niewinność św. Jana Pawła II. Przypominam wszystkim, że to Franciszek go kanonizował. A teraz go oskarża. Każdy kto choć trochę zna JP2 i jego nauke oraz podejście do moralności ciała nie da wiary tym oskarżeniom. Dziwię się też, że Franciszek nie był taki rozgadany, gdy go pytano o List Vigano w samolocie. Wtedy nie bylo " anegdotek" tylko milczenie i slowa " nic nie powiem". No  i sprawa juz umarła.
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
12 lutego 2019, 08:37
Jeśli kard. Dziwisz twierdzi, że JPII czy on sam nic nie wiedział o problemie pedofilii w Legionie Chrystusa lub problemach Kościoła w Irlandii - pedofilii duchownych, wykorzystywaniu kobiet w "azylach magdalenek" czy odbieraniu im nieślubnych dzieci do adopcji to albo kard. Dziwisz mija się z prawdą (eufemizm) lub żył w swoim świecie ślepy i głuchy na świat realny przez co nie nadawał się na swoje stanowisko. Kard. Dziwisz sam siebie oskarża twierdząc, że się nie domyśla o jakie zgromadzenie zakonne chodzi. "Upadek Kościoła w Irlandii" - czy postawa hierarchów może powtórzyć problemy Kościoła w Polsce? [url]https://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/upadek-kosciola-w-irlandii,908745.html[/url]
WDR .
WDR .
12 lutego 2019, 03:11
"Papież Franciszek na pokładzie samolotu..." Ten fragment wystarczy za cały komentarz.
11 lutego 2019, 21:17
Przez "niewinną" anegdotkę furtka została otwarta dla komentarzy, fake newsów, domniemywań, a potem powoli zaczną się "świadectwa" naocznych świadków, którzy niby nie mogli wcześniej mówić, lub nikt się ich nie pytał, itp. Najlepiej zwalić winę na tego,  kto nie może się bronić. Na papieża Benedykta jeszcze nie wypada, bo żyje. Ale niech tylko zamknie oczy, zacznie się to samo. Gratuluję. Na szczęście kanonizacji nie można odwołać. św. Janie Pawle II módl się na Kościół Powszechny i za naszą Ojczyznę. Ratuj tam z nieba. 
SK
Sofia Kowalik
11 lutego 2019, 20:59
Prawda ma to do siebie, że dzięki Bogu zwycięża...
GQ
Grzegorz Q
11 lutego 2019, 18:19
W Vortexie mówił o tym Michael z pół roku temu: [url]https://www.youtube.com/watch?v=Hb0cdQpHN00[/url]
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
11 lutego 2019, 15:11
Papież Franciszek w tej sprawie niepowiedził nic nowego. "Legion Chrystusa. Skandal w Watykanie." [url]https://www.youtube.com/watch?v=HizJ4XVRWAU[/url]
I
Ignacy
11 lutego 2019, 15:02
Jeśli chce się zniszczyć dziedzictwo JPII, zwł. w dziedzinie etyki seksualnej, należy zohydzić jego osobę. Komunista Bergoglio doskonale wie co robi.
SK
Sofia Kowalik
11 lutego 2019, 20:57
Jedynym dziedzictwem JP2 dla Polaków sa kremówki. Nie słuchali go za życia i nie słuchają tym bardziej teraz...
11 lutego 2019, 23:44
Oczywiście uderzasz we własne piersi? Bo już myślałem, że hejtujesz Polaków, czując się przy tym lepsza. Szkoda, że tylko tyle zapamiętałaś z przemówień, homilii, encyklik Jana Pawła II. Ale wydajesz się osobą młodą, więc masz jeszcze (daj Boże) czas na nadrobienie zaległości.
I
Ignacy
12 lutego 2019, 00:09
Dziedzictwem Bergoglio będą co najwyżej minarety nad Europą

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.