Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie

Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie
(fot. wjarek / shutterstock)
"Tygodnik Powszechny" / pch

Wieloletni osobisty sekretarz papieża został zapytany o to, czy prawdą jest, że Jan Paweł II wiedział o molestowaniu w jednym ze zgromadzeń i znał dokumenty potwierdzające winę przełożonego.

Papież Franciszek na pokładzie samolotu z Abu Dhabi powiedział do dziennikarzy o tym, że Jan Paweł II miał mieć na swoim biurku wszystkie dokumenty dotyczące zgromadzenia, w którym dochodziło do nadużyć seksualnych i ekonomicznych. Kardynał został poproszony o komentarz do tej sprawy przez Edwarda Augustyna z "Tygodnika Powszechnego" i mówi jasno: "nie wierzę, żeby Jan Paweł II beztrosko nie wierzył w przedstawiane dowody winy. To nie był jego styl".

"Nie wiem, kogo i jaką sprawę miał na myśli papież Franciszek, opowiadając «anegdotę» dotyczącą jednego ze spotkań kard. Josepha Ratzingera z Janem Pawłem II. Pragnę podkreślić, że prefekt Kongregacji Nauki Wiary miał z urzędu stały, regularny i bardzo częsty kontakt z papieżem. Osobiście, bez pośredników - bez «filtrów» - obydwaj omawiali wszystkie najważniejsze sprawy pozostające w kompetencji Kongregacji".

CZYTAJ: Franciszek o tym, co stało się, kiedy kard. Ratzinger przedstawił Janowi Pawłowi II dowody nadużyć seksualnych »

DEON.PL POLECA

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wyjaśniło słowa Franciszka mówiąc, że miał na myśli kontemplacyjny zakon sióstr ze wspólnoty św. Jana we Francji. Chodziło mu o skandal związany z nieżyjącym już wówczas założycielem wspólnoty, Marie-Dominique Philippem OP, który wybuchł w 2013 roku. Duchowny molestował seksualnie kobiety należące do wspólnoty, dla których był również kierownikiem duchowym.

Część komentatorów widziała jednak w słowach Franciszka sprawę Legionistów Chrystusa oraz księdza Degollado. Mówiło się, że pozostawał w przyjaźni z Janem Pawłem II do końca życia. Kardynał mówi jednak, że były to relacje wynikające z racji jego funkcji. "Był sporadycznie przyjmowany na audiencji jako przełożony generalny zgromadzenia zakonnego w sprawach dotyczących zgromadzenia, a nie w sprawach osobistych" - opisuje kardynał.

CZYTAJ: Nadużycia wobec zakonnic, Wenezuela i prześladowania chrześcijan - rozmowa papieża z dziennikarzami w drodze z Abu Zabi »

Ksiądz kardynał dodaje także, że oskarżenia pod adresem Jana Pawła II są absurdalne i że nie ukrywał prawdy.
Wszystkie możliwe trudności, wahania, a czasem absurdalne oskarżenia kierowane pod adresem Jana Pawła II, zostały gruntownie wyjaśnione podczas jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie stał się on "znakiem, któremu sprzeciwiać się będą" i doświadczał tego już podczas pontyfikatu. Był człowiekiem prostolinijnym, odpowiedzialnym za Kościół i losy świata. Nie było w nim fałszu. Nie był uwikłany w żadne intrygi. Mówił prawdę, ale z miłością, i nie ukrywał prawdy.

CZYTAJ: Dalsze kroki w sprawie "seksualnego zniewolenia sióstr zakonnych". Jest oświadczenie Watykanu »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.