Chile: W obliczu katastrofalnych pożarów, Kościół apeluje o solidarność

Fot. PAP/EPA/Cristobal Basaure
KAI / tk

Katastrofalne pożary lasów w regionie Valparaíso w środkowym Chile pochłonęły dotychczas ponad 150 ofiar śmiertelnych, zniszczyły tysiące domów w sąsiednich obszarach mieszkalnych, są tysiące rannych i zaginionych. Ogień zniszczył obszar o powierzchni ponad 26 000 hektarów. Kościół wezwał do okazania solidarności z poszkodowanymi i udzielenia im jak największej pomocy.

- Sytuacja jest naprawdę tragiczna, to wielkie nieszczęście i katastrofa. Ludzie dotknięci pożarami stracili prawie wszystko, zniszczonych zostało wiele domów, całych budynków i kilka szkół – powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides metropolita Santiago de Chile Fernando Chomalí Garib.

Z kolei biskup Valparaíso – Jorge Patricio Vega Velasco SVD zauważył również w rozmowie z Fidesem, iż „płomienie otoczyły miasta z wielu stron, dotarły do wielu domów, wśród zaginionych są mieszkańcy całych wiosek”. Zaznaczył, że liczby ofiar śmiertelnych nie można jeszcze do końca ocenić, bo żywioł nadal szaleje.

DEON.PL POLECA

Hierarcha rozmawiał z poszkodowanymi na najbardziej dotkniętych obszarach. Oświadczył, że w mieście Viña del Mar (należącym do aglomeracji Valparaíso i liczącym ponad 320 tys. mieszkańców) całkowicie spłonęły kościół parafialny i kaplica i dodał, że to samo stało się w Quilpué (ponad 127 tys.) i Villa Alemana (przeszło 144 tys. mieszkańców).

- Niektórzy ze zmarłych byli bardzo blisko związani z naszym kościołem, krewnymi diakonów, pomocnikami kościoła. Panuje nieopisany chaos – stwierdził biskup. Podkreślił, że już drugi raz w ciągu nieco ponad roku niektóre dzielnice Viña del Mar padły ofiarą płomieni. Przypomniał, iż pożary szalały tam już w grudniu 2022 roku, ale wtedy nie miały tak niszczycielskich skutków.

Kościelne organizacje pomocy Caritas Chile i jej oddział diecezjalny w Valparaíso rozpoczęły kampanię „Ponownie w solidarności z regionem Valparaíso”. Jej celem jest zebranie funduszy na naprawę szkód oraz możliwość reagowania na potrzeby ludzi w miejscach dotkniętych pożarami. Pełny zakres szkód ma zostać ustalony po rozmowach z poszkodowanymi społecznościami w najbliższych dniach.

Biskup Vega chce najpierw odwiedzić miejscowości dotknięte pożarami, aby potem w porozumieniu z władzami cywilnymi zorganizować ośrodki pomocy, przyjmowania potrzebujących i zbiórki pieniędzy i innych środków. - Następnie zajmiemy się pomocą strukturalną i odbudową. Będzie to zadanie na lata – stwierdził pasterz diecezji.

Walkę z żywiołem utrudniają silne wiatry, które roznoszą ogień na kolejne obszary. Na przykład w niedzielę 4 lutego odnotowano 165 źródeł ognia w różnych miejscach, z których 40 było ciągle poza kontrolą. Niezależnie od tego wielu ludzi jest przekonanych, że pożary mogły zostać wzniecone celowo, zwłaszcza w niektórych miejscach.

Pablo Lobos, szef Ochrony Przeciwpożarowej Lasów, zaapelował o konsekwencję w działaniach. Zwrócił uwagę, że pożary stają się coraz bardziej agresywne i złożone: „Jest to kwestia, która dotyczy wszystkich i na którą wspólnoty muszą być przygotowane. Zapobieganie ma kluczowe znaczenie” - uważa Lobos.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chile: W obliczu katastrofalnych pożarów, Kościół apeluje o solidarność
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.