Chiny: święcenia biskupów bez zgody Papieża

KAI / psd

Chinach doszło dziś po raz trzeci od listopada ub. roku do nielegalnego udzielenia sakry biskupiej (bez mandatu papieskiego) ks. Josephowi Huanga Bingzhanga. Uroczystości w katedrze w Shantou przewodniczył stojący na czele Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich bp Fang Xinyao di Linyi, a wzięło w nich udział ośmiu biskupów, którzy otrzymali sakrę za zgodą papieża. Niektórzy z nich wyjaśnili, że zostali zmuszeni do udziału w uroczystości. Jest to pierwszy taki przypadek od 4 lipca, kiedy Stolica Apostolska ogłosiła nałożenie kary ekskomuniki zarówno na duchownego, który nielegalnie przyjął sakrę jak i konsekrujących go biskupów.

Jak informuje agencja Asianews w uroczystości wzięło udział około 1,5 tys. osób, tymczasem diecezja Shantou liczy 140 tys. wiernych. Od rana policjanci patrolowali ulice wokół tamtejszej katedry. Niektórzy biskupi, którym władze nakazały udział w nielegalnej sakrze, wsparci przez swoich kapłanów postanowili zbojkotować tę farsę.

 Na przykład 80 księży diecezji Shenyang chroniło przed uprowadzeniem przez policję i zmuszeniem do udziału wbrew swej woli w takiej konsekracji swego biskupa, Pei Junmina. Czterech hierarchów uczestniczących w dzisiejszej sakrze uprowadziły organa bezpieczeństwa na początku lipca. Jak zauważa na portalu vaticaninsider Gerard O'Connell na terenie ChRL narasta opór chińskich katolików przeciw ich aktualnej polityce wobec Kościoła. Jednocześnie jest on przekonany, że Stolica Apostolska, podobnie jak miało to miejsce 4 lipca w przypadku ks. Lei Shiyina ogłosi ekskomunikę, tym bardziej, że wcześniej przestrzegała go przed nielegalnym przyjęciem sakry.

 Krótko przed 14 lipca odpowiedzialna m.in. za Kościół w Chinach Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów przypomniała, że ekskomunika pociąga za sobą wykluczenie danej osoby z uczestnictwa w czynnym życiu wspólnoty katolickiej i nie może ona sprawować Mszy św., udzielać i przyjmować sakramentów czy też sprawować jakiegokolwiek stanowiska kościelnego. Duchowny, który nielegalnie przyjął sakrę nie ma prawa zarządzania diecezją. W konsekwencji kapłani i wierni nie tylko powinni unikać przyjmowania od niego sakramentów (poza poważnymi powodami, np. sytuacją zagrożenia życia), ale też czynić wszystko co w ich mocy, aby nie sprawował on jakiejkolwiek liturgii czy uroczystości kościelnej. Winni także przerwać liturgię lub uroczystość, w przypadku gdyby nie przestrzegał on zakazu. "Innymi słowy kara ekskomuniki pozbawia osoby, która ją zaciągnęła pewnych dóbr duchowych, tak aby poprzez tę «karę leczącą» mogła szybko pojąć rzeczywistą pokutę" - stwierdza Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny: święcenia biskupów bez zgody Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.