Chiny: władze nakazały usunięcie ponad 500 krzyży z kościołów

Chiny: władze nakazały usunięcie ponad 500 krzyży z kościołów
(fot. depositphotos.com)
1 tydzień temu
KAI / jb

Komuniści w Chinach kontynuują usuwanie krzyży z kościołów. Od kwietnia w prowincji Anhui nieopodal Szanghaju usunięto ponad 500 krzyży, poinformował 30 czerwca korespondent azjatyckiej agencji prasowej UCAN.

„Ani oficjalne Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, ani biskupi nie stawiali oporu przy tym niszczeniu”, powiedział w rozmowie z agencją protestancki kaznodzieja Paul Lee.

Według tej informacji, ksiądz jednej z parafii poinformował biskupa Liu Xinhonga o planowanym zerwaniu krzyża z jego kościoła. „Biskup dał mi wyraźnie do zrozumienia, że nie może się sprzeciwić decyzji władz”, powiedział ksiądz korespondentowi UCAN. Biskup Liu Xinhong należy do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, nieuznawanej przez Stolicę Apostolską „oficjalnej” wspólnoty katolickiej w komunistycznej Chińskiej Republice Ludowej.

Usuwanie krzyży trwa od października 2018 roku. Od tego czasu w sąsiadujących z Anhui prowincjach Zhejiang, Henan, Hebei i Guizhou zniszczono tysiące krzyży pod pretekstem rzekomego naruszenia przepisów planowania urbanistycznego. W Zhejiang demontaż krzyża odbywał się pod nadzorem ówczesnego sekretarza partii komunistycznej Xia Baolonga.

W lutym 2020 roku prezydent Chin Xi Jinping mianował Xia Baolonga nowym szefem delegatury rządu chińskiego, której podlega Hongkong i Makao. Tym samym będzie on jednym z funkcjonariuszy Pekinu, którzy będą egzekwowali w Hongkongu nowe prawo o bezpieczeństwie narodowym, uchwalone 29 czerwca.

Komentatorzy oceniają, że nowe prawo spowoduje najgłębszą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od czasu przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku. Plany wprowadzenia tego prawa w Hongkongu nasiliły tarcia na linii Waszyngton-Pekin i wywołały poważne zaniepokojenie w wielu krajach zachodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny: władze nakazały usunięcie ponad 500 krzyży z kościołów
Komentarze (1)
SP
Szukam Prawdy
1 lipca 2020, 08:53
To kolejne "dobre owoce" "dialogu" Watykanu z chińskimi komunistami. Co się tam dzieje z katolikami wiernymi Kościołowi, tego się głośno nie mówi, bo to "zagraża" dialogowi. Podobnie jak w sprawach ekonomicznych i politycznych. Nie rusza się tam tematu prześladowań, nikt nie pyta o to. Biznes iz biznes. Kardynał Zen ma rację.

Skomentuj artykuł

Chiny: władze nakazały usunięcie ponad 500 krzyży z kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.