Chmielnicki: przy seminarium powstaje centrum leczenia wojennej traumy

Chmielnicki: przy seminarium powstaje centrum leczenia wojennej traumy
(Fot. pl.depositphotos.com)
Beata Zajączkowska/vaticannews.va/dm

- W Chmielnickim powstaje pierwsze katolickie centrum leczenia traumy wojennej na Ukrainie. Zostanie ono otwarte w budynkach wznoszonego właśnie w tym mieście seminarium duchownego. „Ta inicjatywa jest owocem trwającej od 2014 roku wojny, która spowodowała w żołnierzach i cywilach wielkie spustoszenie - mówi ks. Ołeksandr Chałaim.

W kompleksie noszącym im. św. Jana Pawła II, obok seminarium i centrum leczenia traumy, powstanie też mały szpital pediatryczny i ośrodek wsparcia dla rodzin naznaczonych wojną.

Centrum zapewni potrzebującym zarówno pomoc psychologów i psychoterapeutów, jak i specjalistyczne leczenie dla osób okaleczonych fizycznie w wyniku działań wojennych. W ośrodku obok 40 seminarzystów zamieszka drugie tyle pacjentów.

- W kraju, w którym bomby każdego dnia niszczą kolejne domy budowanie nowych murów robi naprawdę wrażenie - mówi ks. Chałaim, który jest ojcem duchownym w seminarium, w którym już we wrześniu formację rozpoczną pierwsi klerycy.

- Bóg płacze razem z cierpiącym człowiekiem. Ci, którzy nam pomagają w tworzeniu tego centrum są jak Weronika ocierająca twarz Jezusowi - podkreśla kapłan będący również kapelanem wojskowym. Wskazuje, że wojenne traumy są bardzo trudne do wyleczenia.

Duchowny dodaje, że już konflikt w Donbasie wywołał falę samobójstw i alkoholizm wśród wracających z frontu żołnierzy a obecnie będzie jeszcze gorzej.

Jak podkreśla pierwsze katolickie centrum leczenia traumy będzie bardzo potrzebne także po to, by nieść pomoc m.in. gwałconym przez Rosjan dzieciom i ludziom, którzy na terenach okupowanych byli świadkami wyjątkowego barbarzyństwa ze strony najeźdźców.

Mimo trwających działań wojennych prace przy budowie kompleksu seminaryjno-leczniczego cały czas trwają. Ośrodek wznoszony jest m.in. dzięki wsparciu papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które na dokończenie prac przekaże wkrótce pół miliona euro. Stowarzyszenie pomoże też wyposażyć ośrodek w niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Beata Zajączkowska/vaticannews.va/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Chmielnicki: przy seminarium powstaje centrum leczenia wojennej traumy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.