Chory ksiądz i zarażeni wierni na mszach. Sanepid prosi o pilny kontakt

Chory ksiądz i zarażeni wierni na mszach. Sanepid prosi o pilny kontakt
(fot. unsplash.com)
2 tygodnie temu
PAP / kurierzamojski.pl /

Koszalińskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej zaapelowało do uczestników mszy trydenckich odprawionych 15 i 19 marca w kościele pw. św. Józefa w Koszalinie oraz 14 marca w kościele pw. św. M. Kolbego w Słupsku o kontakt z sanepidem. Na tych mszach była osoba zakażona koronawirusem – podano. Do podobnej sytuacji doszło w Łabuniach, koło Zamościa. Tam zarażony był ksiądz odprawiający mszę. 

Koszalińskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zamieściło we wtorek apel na swojej stronie internetowej i na Facebooku.

"Wszystkich, którzy byli na mszach świętych: w Koszalinie – 15 lub 19 marca albo w Słupsku 14 marca prosimy o pilny kontakt bezpośrednio z sanepidem. Na tych mszach świętych była osoba zakażona koronawirusem" – podano na stronie KŚWTŁ.

Wszystkich, którzy byli na Mszach Świętych: w Koszalinie - w kościele pw. św. Józefa k. katedry - 15 (niedziela) o 18.00...

Opublikowany przez Msza Trydencka W Koszalinie Wtorek, 24 marca 2020

Z informacji zamieszczonych na Facebooku wynika, że msze trydenckie w Koszalinie odprawione zostały w kościele pw. św. Józefa o 18.00, natomiast w Słupsku w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.

Koszalińskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej podało, że zakażenie koronawirusem osoby uczestniczącej w tych mszach potwierdzono we wtorek. Wcześniej miała mieć ona "bardzo dobre samopoczucie". Zaznaczono, że w liturgii uczestniczyła "garstka wiernych", kontakt między nimi był ograniczony.

W reakcji na apel koszalińskiej wspólnoty, Słupskie Środowisko Tradycji Katolickiej poinformowało we wtorek, że nie jest w stanie potwierdzić udziału tej konkretnej osoby we mszy, "ponieważ świadectwa osób uczestniczących w liturgii są rozbieżne". "Informujemy, że wierni siedzieli w bezpiecznej odległości od siebie i mieli ze sobą ograniczony kontakt" – podała słupska wspólnota na Facebooku.

Na Pomorzu Zachodnim jest 26 osób zakażonych koronawirusem, w tym trzy osoby z powiatu koszalińskiego, u których chorobę potwierdzono we wtorek. To pierwsi pacjenci z koronawirusem w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie.

Jednak na stronie Słupskiego Środowiska Tradycji Katolickiej pojawił się komunikat, z którego wynika, że informacja zamieszczona na profilu Mszy Trydenckiej w Koszalinie to nieprawda.

"Wczoraj niezwłocznie po otrzymaniu informacji o rzekomym uczestnictwie osoby zarażonej koronawirusem we Mszy świętej trydenckiej requiem, skontaktowaliśmy się ze słupskim sanepidem, który nie znając sprawy prosił o zachowanie ostrożności i zgłaszanie się osób, które uczestniczyły w tej liturgii. Po zbadaniu sprawy przez słupski sanepid, który kontaktował się z koszalińskim sanepidem, stwierdza że informacja zamieszczona na profilu facebookowym Msza Trydencka W Koszalinie jest zwyczajną plotką" - czytamy w poście.

‼️WAŻNY KOMUNIKAT‼️ Informujemy, że jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem, który stwierdził że informacja...

Opublikowany przez Słupskie Środowisko Tradycji Katolickiej Środa, 25 marca 2020

Z kolei z Łabuniach k. Zamościa zarażony był ksiądz odprawiający mszę św. Sanepid prosi o kontakt wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z duchownym. 

Diecezja Zamojsko –  Lubaczowska poinformowała, że u 42-letniego wikariusza parafii w Łabuniach koło Zamościa potwierdzono zakażenie koronawirusem. Duchowny do szpitala trafił 24 marca. Jego stan jest dość poważy.

Proboszcz tej parafii oraz inni księża i świeccy, z którymi zarażony ksiądz miał ostatnio kontakt, zostali poddani kwarantannie.

"W związku z narażeniem na zakażenie koronawirusem uczestników nabożeństw, Państwowy Inspektor Sanitarny w Zamościu zwraca się z prośbą do osób, które w dniach 13 – 17 marca uczestniczyły w niektórych nabożeństwach w Parafii w Łabuniach, w dniach 13 i 15 marca uczestniczyły w niektórych nabożeństwach kościele filialnym w Majdanie Ruszowskim oraz 14 marca uczestniczyły w spowiedzi w Parafii w Żdanowie, o pilny kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Zamościu" - podaje sanepid. 

Szczegółowe miejsca, daty i godziny nabożeństw z udziałem chorego księdza oraz numery telefonów, pod które ich uczestnicy powinni zadzwonić, podajemy poniżej:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
14,94 zł
24,89 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Chory ksiądz i zarażeni wierni na mszach. Sanepid prosi o pilny kontakt
Komentarze (7)
RL
~Remigiusz Lewski
27 marca 2020, 12:36
A podobno Pan Bóg nie przenosi zarazków...czy jakoś tak wielu z was pisało.
JN
~Jan Niezbędny
27 marca 2020, 19:20
bo tak jest jeśli wierzysz, ale niektórzy wolą dmuchać na zimne, a do zakażenia mogło dojść poza Eucharystią... Szymon Piotr też szedł po wodzie dopóki wierzył, a jak spojrzał pod nogi i stracił wiarę, to nawet obecność Pana Jezusa nie wystarczyła...
JJ
~Jan Jan
28 marca 2020, 06:03
10 Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz»6. 11 Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.
RL
~Remigiusz Lewski
28 marca 2020, 13:22
Rozumiem, to powiedz mi, dlaczego żaden ze świętych nie przeniósł góry? Przecież wielu miało wiarę co najmniej wielkości ziarnka gorczycy...
RK
~Rafał Kowalski
26 marca 2020, 18:25
Warto dopisywać szczegóły. Bo w Koszalinie są dwa kościoły św. Józefa. Jest św. Józefa Oblubieńca filia katedry oraz św. Józefa Rzemieślnik. "Podobno" bo to nic pewnego, ale dot. to kościoła św. Józefa Oblubieńca.
JK
~Jan Kowalski
26 marca 2020, 13:10
Ile jeszcze czeka nas takich wypadków i niepotrzebnych zakażeń?
WR
~Wow Ras
26 marca 2020, 15:46
... przecież w kościele nie można się zakazić, bo Eucharystia nie zakaża ...

Skomentuj artykuł

Chory ksiądz i zarażeni wierni na mszach. Sanepid prosi o pilny kontakt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.