Chrześcijanie i Żydzi wspólnie czytali Biblię w Bielsku-Białej

Chrześcijanie i Żydzi wspólnie czytali Biblię w Bielsku-Białej
(fot. diecezja.bielsko.pl)
PAP / kk

Trzecią Księgę Machabejską odczytali w poniedziałek uczestnicy Maratonu Biblijnego w bielskiej Książnicy Beskidzkiej. Wśród 24 lektorów byli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i Gminy Żydowskiej - podała katolicka diecezja bielsko-żywiecka.

W Maratonie uczestniczył m.in. katolicki ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, księża Waldemar Szajthauer i Krzysztof Cienciała z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra, a także - po raz pierwszy w historii tego ekumenicznego przedsięwzięcia - duchowny prawosławny ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i prezes Stowarzyszenia Ukraińców w Bielsku-Białej Uliana Worobec.

Fragmenty Księgi czytali m.in. prorektor wyższej uczelni, muzyk, aktor, dziennikarka, siostra zakonna, uczeń, osoba posługująca się alfabetem Braille'a, działacze społeczni i kościelni, nauczycielka.

Służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej podały, że lekturę Trzeciej Księgi Machabejskiej zaproponował biskup Pindel. W poniedziałek przypomniał, że na stulecie odzyskania niepodległości Polski ukazała się Biblia Ekumeniczna, będąca wynikiem pracy biblistów różnych wyznań. Jej brzmienie uzgodniło dziesięciu zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych. "Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym jak Niemcy, Szwajcaria Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone" - powiedział.

Według biskupa, wspólna lektura Trzeciej Księgi Machabejskiej może być rodzajem otwarcia ekumenicznego i religijnego na gości zza wschodniej granicy, którzy są obecni m.in. w Bielsku-Białej.

Spotkanie zakończyło wspólne ekumenicznie błogosławieństwo duchownych trzech wyznań.

Ekumeniczny i międzyreligijny Maraton Biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie "Anioł Beskidów" zorganizowały już po raz jedenasty.

Dotychczas wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie i Żydzi wspólnie czytali Biblię w Bielsku-Białej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.