Chrześcijanom w Nigerii grozi całkowite wyginięcie

Chrześcijanom w Nigerii grozi całkowite wyginięcie
Fot. Igor Yu. Groshev/depositphotos.com
vaticannews.va/mk

Tylko w tym roku zamordowanych zostało w Nigerii 3,5 tys. chrześcijan. Wyznawcy Chrystusa giną przede wszystkim z rąk islamskich radykałów.

Tragiczne statystyki obrazują, że średnio każdego dnia w Nigerii za wiarę ginie 17 chrześcijan. Bieżący rok jest rekordowy pod względem przemocy wobec chrześcijan w Nigerii. Jedna z pozarządowych organizacji działających na rzecz praworządności w tym kraju (Intersociety Rule of Law) opublikowała raport, z którego wynika, że od stycznia do lipca w Nigerii zamordowano prawie 3,5 tys. chrześcijan, dokonano ponad trzech tysięcy porwań i zdewastowano ok. 300 kościołów.

Jak pisze Łukasz Sośniak w serwisie vaticannews.va liczby te wskazują, że przemoc wobec chrześcijan w Nigerii gwałtownie wzrasta, nawet w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to – według organizacji Open Doors – padł rekord zamordowanych wyznawców Chrystusa. W całym 2020 r. zginęło ich ponad 3,5 tys., jednak w bieżącym roku, według danych Intersociety Rule of Law, większość ofiar została zabita w ciągu zaledwie pierwszych 200 dni.

Raport stawia dramatyczną prognozę, że w drugiej połowie 2021 r. możliwe jest radykalne pogorszenie się sytuacji.

Za przemoc wobec chrześcijan odpowiedzialni są głównie radykałowie z tzw. Państwa Islamskiego, Boko Haram oraz pasterze Fulani. Według amerykańskiego Instytutu Wolności Religijnej chrześcijanom w Nigerii szybko grozi całkowite wytępienie. Od 2015 r., głównie na północy i w środkowej części kraju, zniszczonych zostało ponad 2 tys. kościołów, a od 4 mln do 5 mln wyznawców Chrystusa zmuszono do opuszczenia swoich domów. W tym okresie w Nigerii życie straciło 12 tys. chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Wielek
14,90 zł

Wydaje się, że wraz z popularnością świętego Szarbela rośnie jego oddziaływanie i znaczenie w przybliżaniu ludzi do Boga – zgodnie z ewangeliczną zasadą, że ten, kto ma, będzie miał coraz więcej. Wyjątkowa nauka tego mnicha...

Skomentuj artykuł

Chrześcijanom w Nigerii grozi całkowite wyginięcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.