Chrześcijańska solidarność z Ziemią Świętą
Do Ziemi Świętej przybył 28-osobowy zespół koordynacyjny pomocy tamtejszemu Kościołowi. Celem sześciodniowego pobytu przedstawicieli episkopatów Europy i Ameryki Północnej jest wyrażenie solidarności w "trudnym momencie licznych zmian politycznych i społecznych na Bliskim Wschodzie". Mają oni rozpoznać konkretne sytuacje, które wymagają materialnej pomocy dla wspólnoty chrześcijańskiej.
Gospodarzem spotkania jest łaciński patriarcha Fouad Twal. Nad analizą aktualnej sytuacji chrześcijan w regionie obradują nuncjusz apostolski w Izraelu abp Giuseppe Lazzarotto i członkowie Rady Ordynariuszy Ziemi Świętej.
"W Roku Wiary - czytamy w komunikacie - głównym tematem dyskusji będzie zaangażowanie Kościoła katolickiego na rzecz osób cierpiących i bezbronnych w Ziemi Świętej". Konkretnym gestem solidarności z najbardziej potrzebującymi jest zaplanowana wizyta członków zespołu koordynacyjnego wśród syryjskich i irackich uchodźców w Jordanii oraz nawiedzenie chrześcijańskiej wspólnoty w Gazie.
Uczestnicy spotkania zapoznają się ponadto z wkładem środowisk akademickich w budowanie jedności narodowej i dialogu międzyreligijnego. Biskupi złożą wizytę na uniwersytecie amerykańskim w Madabie w Jordanii, powstałym z inicjatywy patriarchatu łacińskiego, i na uniwersytecie katolickim w Betlejem.
Grupa Koordynacyjna konferencji episkopatów Europy i Północnej Ameryki powstała z inicjatywy Stolicy Apostolskiej w 1998 r. Do tegorocznej delegacji należy ośmiu biskupów z episkopatów Francji, Hiszpanii, Niemiec, Anglii i Walii, Islandii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.
Obrady odbywają się w Betlejem, blisko bazyliki Narodzenia, gdzie uczestnicy spotkają się na wspólnej modlitwie i celebracji tajemnicy Bożego Narodzenia. Wizyta biskupów zakończy się 10 stycznia Eucharystią w bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie i konferencją prasową.
Skomentuj artykuł