Chwalebne Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii

KAI / drr

Scena wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy rozpocznie 17 kwietnia obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaryjskie uroczystości gromadzą co roku rzesze wiernych z Polski i zagranicy.

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej zainaugurują sceny "Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy" i "Wypędzenie przekupniów" w Niedzielę Palmową. Przedpołudniowej uroczystej Mszy połączonej z poświęceniem palm będzie przewodniczył kard. Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę, 20 kwietnia. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza". W Wielki Czwartek po południu, kustosz sanktuarium umyje nogi dwunastu Apostołom, po czym wyruszy procesja pasyjna do pałacu Kajfasza.

Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona wieczorem na Placu Rajskim przed bazyliką. Rano w Wielki Piątek procesja wyruszy spod Pałacu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania. Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Na Wzgórzu Ukrzyżowania celebrowana będzie Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Nabożeństwo to zamknie kalwaryjskie misterium.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę wieczorem. W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji rezurekcyjnej, podczas której z „Grobu Pańskiego” do bazyliki zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Mszę święta rezurekcyjną odprawi bp Szkodoń.

Kustosz sanktuarium o. Damian Muskus OFM poinformował, że prośby o akredytację dla mediów należy przesyłać do 15 kwietnia na adres misterium@kalwaria.eu

Na sanktuarium kalwaryjskie składa się barokowa bazylika, w której znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz blisko 50 zabytkowych kaplic wokół świątyni, wzniesionych na górze Żar.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Fundatorami miejsca była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.