CNA: to będzie próba podważenia doktryny katolickiej

CNA: to będzie próba podważenia doktryny katolickiej
Organizacja Narodów Zjednoczonych. Siedziba ONZ w Nowym Jorku (fot. blurAZ1 / depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI/ CNA / mk

Pod pretekstem walki z nadużyciami seksualnymi wobec dzieci, grupa ekspertów ONZ zamierza zaatakować Stolice Apostolską i wymusić zmianę krytycznego stanowiska Kościoła katolickiego w sprawach aborcji i ideologii gender - donosi na łamach agencji CNA Andrea Gagliarducci.

Podczas rozpoczynającej się 21 czerwca sesji Rady Praw Człowieka, eksperci ONZ, w tym kilku specjalnych sprawozdawców, mają opublikować oświadczenie, w którym wezwą Stolicę Apostolską do wprowadzenia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobiegania nadużyciom seksualnym.

"Oświadczenie, które wykracza poza kompetencje ekspertów ONZ, nosi znamiona próby podważenia doktryny katolickiej poprzez wykorzystanie skandali związanych z wykorzystywaniem małoletnich" - stwierdza CNA.

Agencja przypomina, że w grudniu 2019 roku Maud de Boer-Buquicchio, ówczesna specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. handlu i wykorzystywania seksualnego dzieci, pochwaliła decyzję papieża Franciszka o uchyleniu tajemnicy papieskiej w przypadkach oskarżeń i procesów dotyczących nadużyć wobec małoletnich lub osób bezbronnych. Holenderska prawnik wezwała także wtedy Watykan do „egzekwowania obowiązkowego raportowania ze strony wszystkich duchownych i pracowników, którzy mają wiedzę o tych haniebnych czynach". Celem tych oświadczeń jest zmuszenie Stolicy Apostolskiej do zmiany prawa kanonicznego w celu dostosowania go do "protokołu praw człowieka", który popiera lub wspomina "perspektywę gender" oraz "prawa seksualne i reprodukcyjne" (czyli nacisk na "prawo" do aborcji).

W oświadczeniu, z którym agencja CNA zapoznała się przed publikacją, eksperci nawiązują do listu skierowanego do Stolicy Apostolskiej w kwietniu 2021 roku, w którym wyrazili „najwyższe zaniepokojenie licznymi zarzutami na całym świecie dotyczącymi nadużyć seksualnych i przemocy popełnianych przez członków Kościoła katolickiego wobec dzieci, a także środkami przyjętymi przez Kościół katolicki w celu ochrony domniemanych sprawców, tuszowania przestępstw, utrudniania pociągnięcia do odpowiedzialności domniemanych sprawców i uchylania się od zadośćuczynienia należnego ofiarom".

Eksperci zarzucili, że konkordaty i umowy Stolicy Apostolskiej z państwami "ograniczają możliwości władz cywilnych w zakresie przesłuchiwania, zmuszania do przedstawiania dokumentów czy ścigania osób związanych z Kościołem katolickim" Zwrócili się również do władz Stolicy Apostolskiej o „powstrzymanie się od praktyk utrudniających pełną współpracę z władzami cywilnymi, sądowymi i organami ścigania zainteresowanych krajów."

Oświadczenie wymierzone jest również w dwie zasady katolickie. Pierwszą z nich jest tajemnica spowiedzi, która uniemożliwia księżom informowanie władz cywilnych o treści spowiedzi. 1 lipca 2019 roku Penitencjaria Apostolska wydała notę, w której przypomina, że tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna. Nota była odpowiedzią na nasilające się ataki na tajemnicę spowiedzi w wielu krajach, m.in. w Australii i Chile.

Druga zasada dotyczy suwerenności Stolicy Apostolskiej. ONZ-towscy eksperci chcą w szczególności, by skończyło się rozróżnienie między Stolicą Apostolską a Państwem Watykańskim, które zapewnia ochronę wolności religijnej, tak, aby państwa mogły mieć pełną jurysdykcję nad Kościołem katolickim.

List, który obecnie ma być upubliczniony, jest kontynuacją oświadczenia Maud de Boer-Buquicchio i zostanie podpisany przez czterech innych specjalnych sprawozdawców. Specjalni sprawozdawcy są częścią systemu ONZ. Pracują na zasadzie dobrowolności i są niezależni od jakiegokolwiek rządu czy organizacji.

Osoby, z którymi konsultowała się agencja CNA, sugerują, że eksperci ONZ chcą wykorzystać swoją pozycję, by „wymierzyć Stolicy Apostolskiej policzek", forsując zmiany doktrynalne w Kościele katolickim i jednocześnie osłabiając Stolicę Apostolską jako państwo i podmiot na arenie międzynarodowej.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Książka w przedsprzedaży! Wysyłamy po 12 maja

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia...

Skomentuj artykuł

CNA: to będzie próba podważenia doktryny katolickiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.