Co będzie w nowym programie duszpasterskim dla Polski? Bp Czaja zdradził szczegóły

Co będzie w nowym programie duszpasterskim dla Polski? Bp Czaja zdradził szczegóły
Fot. Ysbrand Cosijn / Depositphotos.com
PAP / mł

Program duszpasterski na rok 2023/2024 będzie podejmował temat synodalności, kwestii czynienia naszego Kościoła bardziej wspólnotowym – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, która w dniach 10-11 stycznia obradowała w Warszawie.

"Program duszpasterski na rok 2023/2024 będzie podejmował temat synodalności, kwestii czynienia naszego Kościoła bardziej wspólnotowym. Będzie on poruszał kilka ważnych zagadnień, m.in. krzewienie duchowości komunii, kwestie budzenia świadomości tego, że wszyscy ludzie ochrzczeni są Kościołem i jednocześnie ustalenia ważnego statusu, że jesteśmy równi, choć różnorako obdarowani w Kościele" - czytamy w komunikacie przekazanym w środę PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Bp Czaja wyjaśnił, że Komisja nie wypracowała jeszcze ostatecznego hasła, ale propozycje konsultowano już wcześniej z dyrektorami wydziałów duszpasterskich w diecezjach.

Zaznaczył, że wśród najistotniejszych tematów programu duszpasterskiego na rok 2023/2024 znajdą się kwestie rozwijania poczucia współodpowiedzialności za Kościół i zaangażowanie wiernych.

"Trzeba, abyśmy jako pasterze zmienili podejście i chętniej oferowali konkretne formy udziału we wspólnocie Kościoła naszym wiernym świeckim, a z drugiej strony, bardzo ważne jest, żeby wierni chcieli wziąć w tym udział. Przy tym ważna jest praktyka spotykania się, słuchania, wymiany myśli, budowania relacji, czyli podstawowa sprawa w budowaniu Kościoła bardziej synodalnego, wspólnotowego" – podkreślił przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

DEON.PL POLECA

Bp Czaja zaakcentował przy tym wartość "wspólnego rozeznawania, które u podstaw ma wsłuchiwanie się w Słowo Boże, dzielenie się tym Słowem i swoim doświadczeniem Kościoła".

"Człowiek tak naprawdę wtedy czerpie radość z bycia w Kościele i czuje się odpowiedzialny za Kościół, kiedy zakosztuje, doświadczy wspólnoty i kiedy pozwalamy mu zaangażować się, wziąć udział w wydarzeniach, które dzieją się w Kościele. Dopóki tego nie doświadczy, to siłą rzeczy zawsze będzie najwyżej członkiem Kościoła, ale nie tym, który w tym Kościele uczestniczy i żyje" – dodał.

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski jest jedną z 11 komisji, które obok Rady Stałej oraz rad koordynujących główne dziedziny życia i działalności Kościoła należą do jej stałych instytucji kolegialnych. Głównym zadaniem komisji jest opracowanie programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce oraz koordynowanie działań duszpasterskich.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Co będzie w nowym programie duszpasterskim dla Polski? Bp Czaja zdradził szczegóły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.