Co dalej z Funduszem Kościelnym? Bp Miziński: jesteśmy gotowi na nowe rozwiązania

Co dalej z Funduszem Kościelnym? Bp Miziński: jesteśmy gotowi na nowe rozwiązania
Bp Artur Miziński podczas konferencji "Co dalej z Funduszem Kościelnym?" Źródło: KAI / YT
KAI / mł

 - Jesteśmy gotowi i otwarci na dialog z rządem ws. nowych rozwiązań odnośnie finansowania Kościoła – powiedział bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP, podczas konferencji „Co dalej z Funduszem Kościelnym? Przypomniał też, że zgodnie z art. 27 Konkordatu, sprawy wymagające nowych rozwiązań powinny być ustalane na zasadzie nowych umów między rządem a Konferencją Episkopatu Polski.

Funkcjonowanie systemu opartego na dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i inne związki wyznaniowe w wybranych krajach”. Spotkanie z udziałem ekspertów, zorganizowane przez Katolicką Agencję Informacyjną, odbyło się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Jak podkreślił bp Artur Miziński, problem finansowania Kościołów i związków wyznaniowych powraca – tym razem w kontekście zapowiedzianej przez rząd likwidacji bądź też zmiany funkcjonowania funduszu kościelnego. Przypomniał, że 9 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jego przewodniczący, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział, że zespół przekaże kilka propozycji rozwiązań Radzie Ministrów, a następnie rozpoczną się rozmowy na ten temat z Kościołami i związkami wyznaniowymi.

DEON.PL POLECA

Bp Miziński przypomniał również okoliczności powstania Funduszu Kościelnego – który utworzony został w 1950 r. jako forma rekompensaty za przejęte przez państwo kościelne mienie. Jak zaznaczył, choć państwo po 1989 r. zwróciło pewną część nieruchomości, ta rekompensata nadal się należy.

Jak zaznaczył, fundusz kościelny pokrywa m.in. składkę zdrowotną dla części osób duchownych, wspomaganie działalności charytatywno – opiekuńczej Kościoła czy dotacje na konserwację i remonty obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.

Nawiązując do zapowiedzi wicepremiera Kosiniaka-Kamysza, że nowe rozwiązanie wypracowane zostanie w dialogu, przypomniał też, że zgodnie z art. 27 Konkordatu, sprawy wymagające nowych rozwiązań powinny być ustalane na zasadzie nowych umów między rządem a Konferencją Episkopatu Polski. Wyraził też gotowość strony kościelnej do rozmów z rządem. - Jesteśmy gotowi i otwarci na dialog – powiedział.

W konferencji zorganizowanej przez KAI, oprócz bp Artura Mizińskiego wzięli również udział: Ks. prof. Piotr Stanisz z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Łukasz Bernaciński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Marcin Burzec z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Spotkanie poprowadził Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Co dalej z Funduszem Kościelnym? Bp Miziński: jesteśmy gotowi na nowe rozwiązania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.