Co działo się w Kościele w Polsce 2011 roku?

Co działo się w Kościele w Polsce 2011 roku?
W całym kraju, mimo deszczu i chłodu, Polacy obchodzili beatyfikację Jana Pawła II. Gromadzili się na nocnych czuwaniach, wspólnie oglądali uroczystość transmitowaną z Watykanu, uczestniczyli w dziękczynnych Mszach, oglądali filmy o Janie Pawle II i oddawali cześć wystawionym po raz pierwszy do publicznego kultu relikwiom nowego błogosławionego.
KAI / slo

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała wykaz najważniejszych wydarzeń 2011 roku w Kościele w Polsce.

Styczeń

6 - Po 50 latach święto Objawienia Pańskiego znów obchodzono jako dzień wolny od pracy a barwne korowody Trzech Króli przeszły ulicami kilkunastu miast. W 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia; święto przywrócił sejm RP w 2010 r.

7 - List z prośbą o większą pomoc dla prześladowanych chrześcijan przesłali do szefowej dyplomacji Unii Europejskiej, Catherine Ashton ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji, Włoch i Węgier.

DEON.PL POLECA


8 - Uroczystą galą z koncertem zatytułowanym Bóg- Honor-Ojczyzna Ordynariat Polowy uczcił dwudziestą rocznicę przywrócenia przez Jana Pawła II biskupstwa wojskowego w Polsce.

15 - Ks. prof. Tomáš Halík, wybitny czeski duszpasterz, pisarz i wykładowca został nagrodzony tytułem Człowieka Pojednania przyznawanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. "Żydzi i chrześcijanie powinni dawać wspólne świadectwo współczesnemu światu, szukać iskry Bożej prawdy, aby nie zadusił jej popiół duchowej obojętności" - mówił laureat odbierając nagrodę w warszawskiej synagodze Nożyków.

15-16 - Pod hasłem "Weź twego syna jedynego, którego miłujesz (...) i złóż go w ofierze..." (Rdz 22,2) obchodzono w Przemyślu 14. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W programie obchodów, w których uczestniczyli m.in. metropolita przemyski i przewodniczący KEP abp Józef Michalik i naczelny rabin Polski Michael Schudrich, znalazła się wspólna modlitwa, wystawy, pokaz filmów o Polakach ratujących Żydów z Holocaustu, panel dyskusyjny oraz koncert muzyki klezmerskiej.

18-25 - Ekumeniczne modlitwy w świątyniach różnych wyznań i refleksja nad historią i dniem dzisiejszym Jerozolimy - miasta, w którym 2 tysiące lat temu narodziło się chrześcijaństwo - były głównymi elementami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tym razem materiały przygotowali chrześcijanie w Jerozolimie, którzy wybrali też, pochodzące z Dziejów Apostolskich hasło obchodów: "Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2,42).

23 - w wieku 53 lat zmarł Tomasz Wełnicki, prawnik, dziennikarz, były poseł na Sejm RP, współtwórca i b. członek zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej.

26 - Religie przeciwstawiają się przemocy, nie aprobują jej, a każde jej zastosowanie można uznać za apostazję - mówili katolicy i muzułmanie podczas XI Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce. Gospodarzem centralnego spotkania, które odbyło się w Warszawie był biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Podczas obchodów przewodnicząca Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku Halina Szahidewicz odebrała przyznawany co dwa lata tytuł Człowieka Dialogu.

10 - wieku 62 lat zmarł nagle w Rzymie abp Józef Życiński, metropolita lubelski, członek m.in. watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, przewodniczący Rady Programowej KAI, naukowiec, pisarz, publicysta. W uroczystościach pogrzebowych, 19 lutego, uczestniczyły tłumy wiernych, Episkopat Polski, prezydent RP Bronisław Komorowski, przedstawiciele świata nauki i kultury, chrześcijanie różnych wyznań a także Żydzi i muzułmanie. Abp Życiński został pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej.

20 - w wieku 56 lat zmarł w Lesznie o. Jan Bereza, benedyktyn, propagator medytacji chrześcijańskiej, założyciel Ośrodka Medytacji i Dialogu Międzyreligijnego w klasztorze w Lubiniu.

21 - w wieku 88 lat zmarł w Krakowie Jerzy Nowosielski, wybitny malarz, prawosławny teolog i myśliciel.

24 - Reprezentacja Polski zwyciężyła w rozgrywanych w Kielcach V Mistrzostwach Europy Księży w Piłce Nożnej Halowej pokonując w finale Chorwację 4:2. Był to już trzeci złoty medal polskiej reprezentacji.

28 - zakończyła prace powołana w 1989 r. Komisja Majątkowa, której celem była rewindykacja dóbr zagrabionych z pominięciem komunistycznego prawa. W czasie swojej działalności Komisja przekazała kościelnym osobom prawnym ponad 65,5 tys. hektarów nieruchomości i odszkodowania w wysokości 143 534 231 zł. Do rozpatrzenia pozostało 216 wniosków, których autorzy mogą dochodzić swych praw przed sądami powszechnymi. W ręku państwa pozostaje jeszcze ponad 90 tys. ha i kilkaset budynków zabranych Kościołowi.

3 - Rada Stała KEP skierowała do wiernych specjalne Słowo na 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej. "Zamiast rozpaczać nad tym, że nie da się cofnąć czasu, ani unieważnić dokonanego zła i jego skutków, trzeba raczej z całą żarliwością zwrócić się ku Bożemu miłosierdziu. Wtedy to cześć dla naszych zmarłych nie będzie tylko i wyłącznie powierzchownym kultem w postaci pomników, tablic, lampek i kwiatów oraz łez żalu" - napisali biskupi.

14 - Aktorka Małgorzata Kożuchowska, psycholog Julia Kuc i proboszcz parafii w Mikołajewicach, ksiądz kanonik Franciszek Jaciubek otrzymali w Krakowie Medale św. Brata Alberta za rok 2010. Przyznawane są one od 1997 ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym.

15-16 - Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II, dokument społeczny, kwestie ekumeniczne, duszpasterstwo wojskowe i wybory do różnych gremiów Konferencji Episkopatu - złożyły się na program obrad 354. zebrania plenarnego KEP w Zakopanem. Biskupi wzięli także udział w obchodach stulecia domu wypoczynkowego "Księżówka", na terenie którego odbywały się obrady oraz modlili się w dwóch miejscowych sanktuariach maryjnych: na Olczy i na Krzeptówkach. Udali się także kolejką linową na Kasprowy Wierch.

17 - Ks. Adam Boniecki, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" otrzymał Nagrodę im. Bp Jana Chrapka Diamentowy Ślad, która przyznawana jest ona co kilka lat za całokształt pracy dziennikarskiej. Natomiast przyznawaną dorocznie nagrodę "Ślad" otrzymał Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego KAI.

31 - Senat przyjął jednogłośnie uchwałę, w której oddaje hołd bł. ojcu Stanisławowi Papczyńskiemu (1631-1701) wybitnemu kapłanowi, patriocie, założycielowi Zgromadzenia Księży Marianów, które jest pierwszym polskim zakonem męskim.

Większość Polaków uważa, że Kościół to wspólne dobro a Dekalog powinien być inspiracją w tworzeniu prawa. Polacy akceptują obecność krzyża w miejscach publicznych, pesymistycznie oceniają jakość życia społecznego i politycznego - takie są wnioski z badań, przeprowadzonych w marcu przez CBOS oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

2 - W całej Polsce w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II zorganizowano liczne koncerty, panele dyskusyjne, marsze pamięci, odsłaniano tablice, a górale na szczytach rozpalili watry. "W tym dniu nie przezywamy żałoby, lecz cieszymy się, że rodzi się nowy święty" - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas modlitewnego czuwania z mieszkańcami stolicy.

8-10 - Blisko 15 tys. osób odwiedziło XVII Targi Wydawców Katolickich, które odbyły się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Zaprezentowało się ponad 140 wydawnictw, w tym goście z Hiszpanii, Czech, Niemiec i Finlandii. Motywem przewodnim była postać Jana Pawła II. Laureatką nagrody FENIKS 2011 przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich została s. Zofia Zdybicka, filozofka i profesorka KUL.

10 - w całym kraju modlono się podczas uroczystych liturgii w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w jej 1. rocznicę. Modły zanosili chrześcijanie różnych wyznań a także Żydzi i muzułmanie. O 8.41 - dokładnie w godzinę katastrofy - w całej Polsce zabrzmiały dzwony i zawyły syreny. Podczas Mszy św. sprawowanej z udziałem kilkudziesięciu biskupów w archikatedrze św. Jana w Warszawie abp Stanisław Gądecki zaapelował do Polaków o społeczne pojednanie w imię prawdy i miłości.

14 - 480 tys. podpisów pod projektem nowelizacji ustawy "antyaborcyjnej" całkowicie zakazującym przerywania ciąży złożyli w biurze Marszałka Sejmu RP członkowie społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Twórcy projektu chcą też zmiany tytułu ustawy z "Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" na "Ustawa o ochronie życia ludzkiego od poczęcia". W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi Komitet zapowiedział wysłanie do wszystkich parlamentarzystów listu z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii ochrony życia. Pod petycją zebrano ostatecznie ponad 500 tys. podpisów

1 - W całym kraju, mimo deszczu i chłodu, Polacy obchodzili beatyfikację Jana Pawła II. Gromadzili się na nocnych czuwaniach, wspólnie oglądali uroczystość transmitowaną z Watykanu, uczestniczyli w dziękczynnych Mszach, oglądali filmy o Janie Pawle II i oddawali cześć wystawionym po raz pierwszy do publicznego kultu relikwiom nowego błogosławionego. Beatyfikacja odbyła się w ustanowioną przez papieża Polaka Niedzielę Miłosierdzia. Na terenie sanktuarium w Łagiewnikach transmisję z Watykanu oglądało ok. 120 tys. pielgrzymów z wielu krajów świata. Warszawiacy zebrali się na Placu Piłsudskiego, gdzie po uroczystościach beatyfikacyjnych odprawiono dziękczynną Mszę. Niemal natychmiast po beatyfikacji Jana Pawła II został on patronem nowych kościołów i parafii. Pierwszą w Polsce nowa świątynię i parafię pod jego wezwaniem erygowano w Nowym Targu "Na Równi Szaflarskiej". Kolejne nowe kościoły konsekrowano w maju, jeszcze inne dopiero są w budowie, ale już wiadomo, że w przyszłości otrzymają imię papieża - Polaka.

10 - Liczba kandydatów do kapłaństwa i zakonów - zarówno kobiet jak i mężczyzn - jest podobna jak przed rokiem, ale mniejsza niż jeszcze kilka lat temu - wynika z zaprezentowanych w Warszawie statystyk opracowanych przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań. W ubiegłym roku przygotowania do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonnych rozpoczęło 851 alumnów. Natomiast do żeńskich zgromadzeń zakonnych zgłosiło się 316 kandydatek oraz 40 do zakonów klauzurowych.

16 - Istnieją granice, których przekroczenie nie może pozostać bezkarne - powiedział KAI abp Józef Michalik komentując okólnik Stolicy Apostolskiej ws. czynów pedofilii popełnionych przez duchownych. Opublikowany 15 maja dokument zaleca opracowanie w ciągu roku przez poszczególne episkopaty wytycznych na temat postępowania w przypadku tego typu nadużyć. Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch poinformował z tej okazji, że KEP już dwa lata temu opracowała dokument w tej sprawie i nie wykluczył, że w związku ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej, biskupi uznają za stosowne dokonanie jakichś zmian lub uzupełnień.

16 - W wypadku samochodowym pod Warszawą zginął ks. Józef Kubicki TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Miał 59 lat. Jego następcą został 53-letni ks. Leszek Kryża TChr.

17 - "Sprawą niezwykle pilną jest prawne wprowadzenie zakazu stosowania zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), którego skala zagrożeń jest w społeczeństwie coraz szerzej znana" - oceniła w komunikacie Rada Episkopatu Polski ds. Rodziny, która obradowała w Warszawie. Wyrażono nadzieję, że "polscy parlamentarzyści opowiedzą się za przyjęciem ustawy gwarantującej pełną ochronę prawną życia wszystkich dzieci poczętych, a ostatnio popartą podpisami ponad pół miliona obywateli". Podkreślono też, że przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa winno doprowadzić ich do żywej relacji z Bogiem oraz podjęcia chrześcijańskiego stylu życia.

27 - Dr Hanna Suchocka ambasador RP przy Stolicy Świętej odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W laudacji ks. prof. Józef Krukowski określił abm. Suchocką mianem męża stanu zauważając, że "mężem stanu jest polityk, który dla dobra wspólnego podejmuje odważne decyzje mające dalekosiężne i pożyteczne skutki w skali krajowej i międzynarodowej".

28 - Uroczystą Mszę św. z okazji 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, odprawiono w warszawskiej archikatedrze. "Wielkość i świętość biskupa Wyszyńskiego polegała także na tym, że umiał utrzymać jedność, zwartość i wiarę wspólnoty kościelnej" - powiedział Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Liturgia stanowiła centralny punkt pielgrzymki duchowieństwa do grobu Sługi Bożego w 30. rocznicę jego śmierci.

28 - Prezydent USA Barack Obama złożył wizytę w katedrze polowej Wojska Polskiego, gdzie modlił się w kaplicy katyńskiej a następnie spotkał się z zaproszonymi rodzinami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Po raz pierwszy próg katedry wojskowej przestąpił urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych.

Czerwiec

1 - Podczas kolejnego spotkania przedstawicieli Episkopatu i Rosyjskiego Patriarchatu Prawosławnego poinformowano, że zaakceptowana została część teologiczna dokumentu o pojednaniu, przygotowywanego wspólnie przez obydwa Kościoły. "Istnieją natomiast rozbieżności co do jego części historycznej" - przyznał abp Henryk Muszyński po rozmowach z metropolitą Hilarionem, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W trakcie spotkania, do którego doszło w Warszawie abp Hilarion zaproponował, by niezależnie od dokumentu, zawrzeć "alians strategiczny" katolicyzmu i prawosławia wobec takich wyzwań jak: sekularyzm, fundamentalizm islamski, utrata podstawowych wartości i pojęć, czy spraw rodziny.

5 - Ponad 80 tysięcy młodych Polaków i ich rówieśników z Europy uczestniczyło w XV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich k. Gniezna. Młodzież zgromadzona pod hasłem "JPII - liczy się świętość!" dziękowała za życie, pontyfikat i beatyfikację papieża Polaka. W czasie tradycyjnej procesji do wielkiej Bramy-Ryby niesiono krzyż papieski, świecę z rybą, misę i dzban do chrztu oraz relikwiarz św. Wojciecha wraz z jego wizerunkiem. Tradycyjnie też młodzież dokonała uroczyście wyboru Chrystusa jako przewodnika na swojej życiowej drodze. Wspólnie z młodymi Polakami zrobili to ich rówieśnicy z Austrii, Białorusi, Czech, Holandii, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii.

5 - Tysiące warszawiaków oraz pielgrzymi z kraju uczestniczyli w IV Święcie Dziękczynienia przy świątyni Opatrzności Bożej. Szczególności dziękowano Bogu za beatyfikację Jana Pawła II i za dar życia i posługi kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas Mszy św., której przewodniczył nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, wystawiono relikwie błogosławionego Papieża.

11 - W nowo wybudowanym Sanktuarium bł. Jana Pawła II w podkrakowskich Łagiewnikach złożono relikwie papieża i oficjalnie powołano Centrum "Nie lękajcie się!". W kompleksie znajduje się Centrum Szkolenia Wolontariatu, zaś w budowie jest m.in. Instytut Jana Pawła II i multimedialne muzeum. Powołane w 2006 r. Centrum ma służyć utrwalaniu pamięci o papieżu i promocji jego dziedzictwa. Koszt całej inwestycji szacuje się na 200 mln zł.

11 - Znany słowacki polityk chrześcijański, były premier, a w przeszłości dysydent Ján Čarnogurský otrzymał w Belwederze z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Międzynarodową Nagrodę na rzecz Pokoju, Wolności i Współpracy. Przyznano ją w uznaniu społecznego i politycznego zaangażowania na rzecz Słowacji, Europy i autonomii Kościoła. Była to dziesiąta edycja tego wyróżnienia, przyznawanego przez Fundację św. Wojciecha-Adalberta z siedzibą w niemieckim Krefeld.

15 - Nowelizacja ustawy o stosunkach państwo-Kościół była głównym tematem spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu w Warszawie. Uznano, że wszelkie zmiany ustawowe dotyczące Kościoła muszą być (zgodnie z Konstytucją RP i Konkordatem) poprzedzone wcześniejszą umową na piśmie. Przyjęto raport z prac Komisji Majątkowej oraz rozmawiano o religijnym wymiarze towarzyszącym polskiej prezydencji w UE. Biskupi przypomnieli oczekiwania Kościoła, że polski rząd - wzorem prezydencji węgierskiej - podkreśli znaczenie polityki prorodzinnej i przyczyni się do tego, że rok 2012 r. będzie ogłoszony w Europie Rokiem Rodziny. Posiedzeniu współprzewodniczyli metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

15 - Ponad 100 zdjęć, w tym wiele dotąd niepublikowanych, oraz rękopisy obliczeń matematycznych i projekty wynalazków znalazły się na wystawie "Kolbe. Historia życia św. Maksymiliana", jaką otwarto w gmachu Senatu RP. Rok 2011 senatorowie ogłosili Rokiem św. Maksymiliana, z okazji przypadającej 14 sierpnia 70. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanina, który w obozie koncentracyjnym w Auschwitz oddał życie za współwięźnia.

22 - Uznanie dla popartej podpisami blisko 600 tys. osób obywatelskiej inicjatywy mającej na celu całkowitą ochronę życia ludzkiego wyraziła Rada ds. Rodziny KEP. Zaapelowała też do parlamentarzystów "by każde poczęte dziecko - zdrowe i chore - miało prawo do życia bez jakichkolwiek wyjątków i nie było zagrożone przez ustawę, dopuszczającą ich zabijanie".

23 - W obronie małżeństwa, wobec prób zrównania ich ze związkami partnerskimi oraz z apelem o obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci występowali biskupi podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała. W kazaniach nawiązywali także do nadchodzącej prezydencji Polski w UE oraz apelowali o jedność narodu, który dzieli polityka.

26 - Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego z we Włocławku odbyły się obchody jubileuszu 600-lecia tamtejszej katedry będącej wotum za zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem. W uroczystościach uczestniczył Episkopat Polski. Msza św. we Włocławku była zarazem jedną ze stacji ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II.

27-30 - Podczas narodowej pielgrzymki, Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w Unii Europejskiej. Blisko tysiąc pielgrzymów - w tym patron przedsięwzięcia László Kövér, przewodniczący Parlamentu Republiki Węgierskiej oraz trzech biskupów - odwiedziło Kraków, Częstochowę i Stary Sącz - najważniejsze miejsca kultu łączące Polaków i Węgrów.

30 - Prawie pół miliarda złotych wyniosła wartość pomocy, jaką w 2010 r. przekazała potrzebującym Caritas w Polsce - wynika z raportu z działalności tej organizacji za ubiegły rok. To o ok. 70 mln więcej niż w roku 2009.

W ciągu ostatnich 30 lat systematycznie i stopniowo obserwowany jest spadek liczby osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. - podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Z badania przeprowadzonego jesienią 2010 roku wynika, że średni procent osób, które przychodzą do kościoła względem tych, które są do tego zobowiązane (dominicantes) wynosi 41 proc. Zaś procent communicantes - czyli osób przystępujących do komunii św. w odniesieniu do osób, które powinny przyjść w niedzielę na Mszę wzrasta i wynosi 16,4 proc. "Przemiany sekularyzacyjne w Polsce dokonują się powoli, dlatego będzie to pełzająca sekularyzacja" - komentował ks. prof. Janusz Mariański z Katedry Socjologii Religii KUL.

 

1-10 - Około 80 tys. pielgrzymów odwiedziło sanktuarium maryjne w Tuchowie podczas Wielkiego Odpustu. Przed obrazem Matki Bożej modlili się biskupi, kapłani, siostry zakonne i tysiące pielgrzymów różnych stanów, środowisk i zawodów.

3 - O pomyślność Polski i Europy modlili się w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, reprezentanci polskich władz oraz akredytowani w naszym kraju ambasadorowie. W nabożeństwie zorganizowanym przez Polską Radę Ekumeniczną z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, modlono się aby wszystkie narody naszego kontynentu dojrzewały w wierze, nadziei i miłości. Przedstawiciele Węgierskiej Rady Ekumenicznej symbolicznie przekazali polskim chrześcijanom przewodnictwo w UE. Wręczając Polakom zapaloną świecę i sól życzyli, by wyznawcy Chrystusa w naszym kraju byli "solą ziemi i światłem świata".

10 - O przebaczenie za zbrodnię w Jedwabnem poprosił prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników uroczystości upamiętniających 70. rocznicę mordu Żydów. Po raz pierwszy w oficjalnych obchodach w Jedwabnem uczestniczył hierarcha Kościoła katolickiego - bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Zaapelował on do Polaków i Żydów aby zjednoczyła ich modlitwa o budowanie braterskich więzi.

10 - Nie brać udziału w polityce to znaczy nie żyć - mówił na Jasnej Górze do 100 tys. pielgrzymów Radia Maryja metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Msza św. celebrowana na jasnogórskim szczycie była głównym punktem dwudniowej, 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Za poparcie udzielane przez toruńską rozgłośnię podziękował podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński.

10-16 - Dwa tysiące dzieci i młodzieży z Polski i zza wschodniej granicy, m.in. z Białorusi, Litwy i Ukrainy, uczestniczyło w finałach 23. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Rozgrywki będą odbywały się na obiektach sportowych stołecznej AWF i SGGW. W zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza chodzi o współzawodnictwo oparte jest na zasadzie triady: stadion- teatr-świątynia. "Stadion" to rywalizacja sportowa, "teatr" - oznacza m.in. prezentacje folkloru małych ojczyzn i imprezy kulturalne, "świątynia" zaś to formacja duchowa.

16 - Ks. prałat Grzegorz Ryś i o. Damian Muskus OFM zostali mianowani przez papieża Benedykta XVI biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. 47-letni ks. Ryś od był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Jest członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego", autorem książek, m.in. "Inkwizycja" i "Celibat". 43-letni o. Muskus pełnił funkcję kustosza sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz referenta ds. katechezy przy Kurii Prowincjalnej Ojców Bernardynów w Krakowie. Obydwaj duchowni przyjęli sakrę biskupią 28 września w katedrze wawelskiej.

16 - w wieku 94 lat zmarł w Krakowie bp Albin Małysiak, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, oraz za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich.

W Polsce wzrasta ilość aborcji, które są efektem badań prenatalnych - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów z wykonania oraz stosowania ustawy z 1993 r. za rok 2010, do którego dotarła KAI. W ub. roku wykonano ogółem 641 legalnych aborcji - aż o 103 więcej niż rok wcześniej. W wyniku przeprowadzonego badania prenatalnego wskazującego na duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - wykonano 614 aborcji. W 2009 r. było ich 510, w 2008 r. - 467, a np. w 2002 - 82. W związku z zagrożeniem życia lub zdrowia kobiety ciężarnej wykonano 27 aborcji - tyle samo, co w 2009 r., podczas gdy wcześniej było ich więcej - np. w 2008 r. - 32, w 2007 - 37, a 2002 - 71. W ub. roku nie odnotowano z kolei ani jednego przypadku aborcji dokonanej w przypadku, gdy ciąża była wynikiem czynu zabronionego. Negatywnie rekordowy pod tym względem był rok 2006 (12 aborcji).

9 - Krakowska prowincja ojców franciszkanów poinformowała o ukończeniu tzw. "Positio", czyli obszernej syntezy materiałów zebranych podczas procesu beatyfikacyjnego dwóch polskich misjonarzy: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, zamordowanych 20 lat temu w Peru. Kolejnym etapem prac będzie badanie dokumentacji przez komisje: teologiczną i historyczną Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

13-15 - Międzynarodowa sesja naukowa i uroczysta Msza św. z modlitwą o pokój dla świata złożyły się na główne obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego, które odbyły się w Oświęcimiu, Niepokalanowie i Harmężach - trzech miejscach związanych z życiem, posługą i kultem świętego.

25 - Problem błędnego rozumienia przez część wiernych kultu Chrystusa Króla był jednym z tematów Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Biskupi zastanawiali się także, dlaczego tylko 12 tys. Polaków uczestniczyło w sierpniowym Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie. Bp Wiktor Skworc postulował zaś, by każda diecezja publikowała corocznie swój bilans finansowy podkreślając, że Kościół powinien zadbać o przejrzystość swoich finansów bowiem może na tym tylko zyskać.

31 - Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji. Opowiedziało się za tym 191 posłów, 186 było przeciw. Posłowie odrzucili też już w pierwszym czytaniu projekt SLD liberalizujący zapisy aborcyjne.

4 - Z udziałem prezydenta RP, najwyższych władz państwowych i ponad 25 tys. rolników na Jasnej Górze odbyły się ogólnopolskie dożynki. Bp Ignacy Dec apelował w homilii o szacunek dla polskiej ziemi, o obronę życia i wierność tradycji, prosił też rolników, by nie wyprzedawali ziemi cudzoziemcom.

9 - protest wobec obecności Adama Darskiego "Nergala" jako jurora programu "The Voice of Poland" wyraził w liście do prezesa TVP abp Sławoj Leszek Głódź. Przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego przekazu. "Nie może iść komercja przed dbałością o kankę życia społecznego" - napisał metropolita gdański określając Nergala mianem "praktykującego satanisty". W podobnym duchu wypowiadali się także inni biskupi, m.in. Wiesław Mering z Włocławska oraz przewodniczący KEP abp Józef Michalik. Sprawa Nergala przez wiele tygodni była w mediach przedmiotem gorącej debaty.

12-18 - Pod hasłem "Wszyscy zacznijmy wychowywać" Kościół w Polsce po raz pierwszy obchodził Tydzień Wychowania. Nowa inicjatywa Episkopatu jest odpowiedzią na podejmowane przez państwo próby eliminowania problemu wychowania i zwalniania szkoły z jej funkcji wychowawczej - podkreślali jej pomysłodawcy z Rady Szkół Katolickich i Komisji KEP ds. Wychowania Katolickiego. Do parafii w całej Polsce rozesłano specjalne materiały duszpasterskie: konspekty katechez i konferencji oraz nagrania wypowiedzi bł. Jana Pawła II nt. wychowania.

25 - Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył w Warszawie uroczystej Mszy św. w intencji polskiej prezydencji w UE. Polska ma teraz swoje sześć miesięcy, aby przez prezydencję w Radzie Unii Europejskiej wnieść pozytywny wkład w rozwój tej budowli - powiedział Prymas w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

26 - Bp Stanisław Budzik, 59-letni sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim, a tym samym następcą zmarłego w lutym abp. Józefa Życińskiego. Nowy arcybiskup lubelski i Wielki Kanclerz KUL jest doktorem habilitowanym teologii, był profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie. Ingres do archikatedry w Lublinie odbył 22 października.

26 - Pod patronatem Prezydenta RP w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja "Polska dla rodziny. Karta Dużej Rodziny w miastach i gminach". Jej celem było przedstawienie najważniejszych założeń polityki rodzinnej w Polsce i Europie oraz promocja Karty Dużej Rodziny. W liście do uczestników spotkania prezydent Komorowski przyznał, że "potrzebne jest większe zaangażowanie państwa i jego różnych instytucji w politykę wspierającą rodziny".

1-5 - Ponownym zawierzeniem świata Miłosierdziu Bożemu, przekazaniem ognia miłosierdzia przedstawicielom pięciu kontynentów i rozesłaniem Apostołów Bożego Miłosierdzia na cały świat - zakończył się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Wydarzenie zgromadziło 2 tys. uczestników z niemal 70 krajów świata, którzy przez pięć dni brali udział w uroczystych Mszach świętych i dzielili się świadectwami miłosierdzia z mieszkańcami Krakowa. Kulminacyjnymi wydarzeniami kongresu była modlitwa ekumeniczna w Wadowicach - rodzinnym mieście bł. Jana Pawła II oraz udział czcicieli Bożego Miłosierdzia w marszu milczenia w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

8 - Podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie rozdano doroczne nagrody TOTUS, przyznawane w związku z Dniem Papieskim przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyróżnienia - w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej - przyznawane są w czterech kategoriach. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodę otrzymał kompozytor Michał Lorenc; za pracę charytatywną - ks. Andrzej Augustyński, zakonnik ze zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paolo; za propagowanie nauczania Jana Pawła II - Wydawnictwo "Biały Kruk" z Krakowa zaś za działalność medialną - zespół twórców filmu "Jan Paweł II. Szukałem was".

8 - Ks. dr Marek Solarczyk, 44-letni proboszcz parafii katedralnej na warszawskiej Pradze i historyk Kościoła został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Sakrę przyjął 19 listopada.

9 - Pod hasłem "Jan Paweł II - człowiek modlitwy" w całym kraju obchodzono XI Dzień Papieski - pierwszy po beatyfikacji Jana Pawła II. Jak zwykle złożyły się nań modlitwy, zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, koncerty, sesje i wystawy.

14 - Podczas sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Przemyślu biskupi zaaprobowali projekt deklaracji Kościołów w sprawie małżeństw mieszanych. Dokument reguluje sytuację małżonków należących do różnych Kościołów chrześcijańskich, w tym kwestię wychowania religijnego dzieci. Deklaracja stwierdza, że małżonkowie pozostają członkami własnych Kościołów, ale muszą wspólnie zdecydować w której tradycji kościelnej wychowają dzieci.

15 - Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w ramach Komisji KEP ds. Duszpasterstwa powołali biskupi na zebraniu plenarnym KEP w Przemyślu. "Trzeba rozbudzić świadomość chrześcijańską pośród ludzi dorosłych, gdyż poprzez upadek świadomości chrześcijańskiej w tej grupie wiekowej wszelka katecheza z dziećmi i młodzieżą mija się z celem" - tłumaczył abp Stanisław Gądecki. Na czele Zespołu stanął krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

15 - Bp Wojciech Polak, niespełna 47-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej został nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Ostatnio pełnił funkcję delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej oraz od 2006 r. przewodniczącego Europejskiej Służby dla Powołań. Od dwóch lat był członkiem Rady Stałej KEP.

16 - W 33. rocznice wyboru kard. Wojtyły na papieża i na tydzień przed pierwszym liturgicznym wspomnieniem błogosławionego Jana Pawła II, polscy biskupi dziękowali w Przemyślu za jego beatyfikację. Biskupi modlili się także z okazji 25-lecia sakry biskupiej abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego KEP.

19 - W Belwederze odbyła się międzynarodowa konferencja pt. "Myśl europejska Jana Pawła II". Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w swoim przemówieniu, że "budowa jedności Europy na duchowych wartościach, które ją ukształtowały, odnosi się także do procesu jej politycznej integracji w ramach Unii Europejskiej".

22 - Ks. dr Piotr Greger został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. 47-letni ks. Greger był zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku Białej. Sakrę przyjął 27 listopada w tamtejszej katedrze.

23 - Z okazji obchodów 85. Światowego Dnia Misyjnego poinformowano, że liczba wszystkich polskich misjonarzy i misjonarek w porównaniu do roku ubiegłego, zwiększyła się o 16 osób i wynosi obecnie 2156 osób, z czego 50 osób to katolicy świeccy.

28-30 - Wpływ Pisma Świętego na sztukę, literaturę, muzykę i film europejski był tematem I Kongresu Biblijnego zakończonego w niedzielę na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Gościem spotkania zorganizowanego pod hasłem "Biblia kodem kulturowym Europy" był kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił on, że Kościół musi docierać do świata także poprzez Twittera i blogi. Ocenił też, że jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego Kościoła jest dialog z niewierzącymi.

29 - Biskup Wiktor Skworc, 63-letni ordynariusz diecezji tarnowskiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim. Jest m.in. członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Ingres do katedry katowickiej odbył 26 listopada.

Listopad

3 - Ks. Adam Boniecki otrzymał od przełożonych zakonnych nakaz ograniczenia wystąpień publicznych do łam "Tygodnika Powszechnego", którego był wieloletnim redaktorem naczelnym. Sankcja została nałożona na 77-letni kapłana wkrótce po jego wypowiedziach w mediach nt. obecności krzyża w sali sejmu oraz w sprawie obecności Adama Darskiego "Nergala" w programie TVP.

11 - Ks. prałat Janusz Stepnowski, dotychczasowego kierownik biura w watykańskiej Kongregacji Biskupów został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem diecezji łomżyńskiej. Pochodzący z tej diecezji 53-letni kapłan został następcą bp. Stanisława Stefanka, który przeszedł na emeryturę. Uroczystości święceń biskupich oraz ingresu do katedry odbyły się 18 grudnia.

11 - Obecności krzyża w sali sejmu bronili zdecydowanie polscy biskupi w homiliach głoszonych podczas Mszy sprawowanych w Święto Niepodległości. Zachęcali do modlitwy w intencji ojczyzny, refleksji nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu oraz zgodnego budowania pomyślności Polski.

Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik wyraził opinię, że Kościół powszechny, jak nigdy dotąd w historii, potrzebuje ludzi świeckich.

20 - Wolę dialogu z rządem na tematy związane z finansami Kościoła zadeklarował przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej abp Stanisław Budzik. Przypomniał, że Episkopat od dawna postuluje przekształcenie powstałego w czasach stalinowskich Funduszu Kościelnego, który miał służyć Kościołowi a służył do walki z nim. Polemizując z exposé premiera Tuska wyjaśnił, że nie jest do tego potrzebna zmiana czy renegocjacja Konkordatu. W rozmowie z KAI abp Budzik dodał, że w niemal każdym z demokratycznych krajów europejskich został przyjęty określony sposób finansowania Kościoła, umożliwiający realizację jego celów wobec społeczeństwa. "Najlepszy system - zdaniem arcybiskupa - to taki, który daje ludziom możliwość w sposób wolny zadecydować czy chcą wesprzeć Kościół, którego są członkami". A realizowane jest to często przez odpis części podatku. "Nie chcemy obowiązkowego podatku kościelnego, jak w np. Niemczech - zadeklarował abp Budzik. - Chcemy natomiast zachować to, co w tradycji polskiej zawsze istniało, czyli dobrowolne ofiary na Kościół".

27 - W I. Niedzielę Adwentu Kościół w Polsce rozpoczął nowy program duszpasterski, którego hasło brzmi "Kościół naszym domem". Program zwraca uwagę na konieczność większego zaangażowaniu świeckich w życie Kościoła i pogłębianie współpracy między księżmi a laikatem. Zawiera też plan przygotowań duszpasterskich do EURO 2012.

3 - Radio Maryja obchodziło 20-lecie istnienia. Na uroczystą Mszę sprawowaną w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu przybyli słuchacze z całej Polski, a także z zagranicy, w tym Stanów Zjednoczonych. Potrzeba dziś pewności, że "to, co polskie, święte, nie zostanie odsunięte na margines". Obronimy krzyż Chrystusowy, który z przestrzeni publicznej chcą usunąć janczarzy neobolszewii - mówił w homilii abp Leszek Sławoj Głódź. Natomiast dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk apelował na zakończenie liturgii: "Alleluja i do przodu!".

13 - W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w całej Polsce odprawiano Msze św. w intencji ofiar i o pomyślność Ojczyzny. 16 grudnia w Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach w intencji poległych górników z kopalni "Wujek" uczestniczył m. in. prezydent Bronisław Komorowski i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

15 - Wedle czterech niezależnych ekspertyz krzyż w sali plenarnej Sejmu RP może być obecny. Opinie zawierają różną argumentację, ale żadna z nich nie daje podstaw do usunięcia krzyża. Ekspertyzy przygotowano na zlecenie marszałek Sejmu Ewy Kopacz po tym, jak wkrótce po październikowych wyborach do parlamentu Ruch Palikota zapowiedział podjęcie starań o usunięcie krzyża z sali Sejmu. Z kolei wedle ogłoszonego 1 grudnia badania CBOS krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie nie przeszkadza ogromnej większości Polaków (89 proc.).

Pomimo zapowiedzi, intensywnych prac sejmowych i ożywionej debaty publicznej, sejm poprzedniej kadencji nie zdołał przyjąć ustawy bioetycznej regulującej sprawę dopuszczalności zapłodnienia metodą in vitro. Połączone komisje polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia odrzuciły projekt Bolesława Piechy (PiS) zakazujący stosowania zapłodnienia in vitro. Komisje nie zakończyły natomiast prac nad dwoma innymi projektami posła Jarosława Gowina (który po wyborach i objęciu teki ministra sprawiedliwości nie pilotuje już tego projektu) i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (obydwoje PO). W grudniu zapowiedziano, że obydwie propozycje ustaw zostaną wkrótce złożone. Natomiast już po październikowych wyborach swój projekt jako pierwszy złożył SLD a następnie Ruch Palikota.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co działo się w Kościele w Polsce 2011 roku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.