Najważniejsze inicjatywy duszpasterskie 2012

KAI / ad

Dziękczynienie w 20. rocznicę ustanowienia nowych struktur diecezjalnych w Polsce, 9. Zjazd Gnieźnieński i I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich - to niektóre ogólnopolskie wydarzenia planowane w Kościele katolickim w Polsce na przyszły rok. Ponadto, tradycyjnie już polscy katolicy podczas specjalnych uroczystości będą modlić się w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan.

Poniżej publikujemy wybór przyszłorocznych, ustalonych z KEP, ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich.

6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzony będzie - po raz drugi od czasu przełomu 1989 r. - jako dzień wolny od pracy (w 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia; święto przywrócił sejm RP w 2010 r.). Będzie to także dzień modlitw w intencji polskich misjonarzy oraz zbiórki pieniężnej na potrzeby Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

17 stycznia to Światowy Dzień Modlitwy w intencji migrantów i uchodźców. Tego samego dnia obchodzony będzie Dzień Judaizmu - w tym roku miejscem centralnych uroczystości będzie Rzeszów.

DEON.PL POLECA

W dniach 18-25 stycznia odbędzie się Tydzień modlitw o jedność chrześcijan.

26 stycznia odbędzie się już po raz 12. Dzień Islamu - ta inicjatywa Kościoła katolickiego w Polsce jest pionierską w skali świata. Program uroczystości przewiduje m.in. czytanie Biblii i Koranu.

Tradycyjnie już, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego, przeprowadzona zostanie kolejna, ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych. 15 lutego przypada natomiast ogólnopolski dzień życia konsekrowanego w Kościele greckokatolickim.

11 lutego Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego, a w dniach 19-25 lutego pod hasłem "Rodzina szkołą trzeźwości" przeżywać będzie 45. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu.

Pod hasłem "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan" w dniach 16-18 marca goście z kraju i zagranicy spotkają się na 9. Zjeździe Gnieźnieńskim.

25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada Dzień Świętości Życia, a 26 marca - Dzień modlitw za więźniów.

W Dniu błogosławionego Męczennika ks. Omelana Kowcza, 14 kwietnia, do Majdanka pielgrzymować będzie duchowieństwo greckokatolickie Europy.

W sanktuarium w Łagiewnikach obchodzona będzie Niedziela Bożego Miłosierdzia, która w przyszłym roku przypada 15 kwietnia.

W Gnieźnie w dniach uroczystości odpustowych św. Wojciecha, głównego Patrona Polski, odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia ogólnopolskie dziękczynienie w 20. rocznicę ustanowienia nowych struktur diecezjalnych w Polsce. Będzie to także okazja do obchodów złotego jubileuszu kapłaństwa abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski.

29 kwietnia to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Obchody odbędą się w Kaliszu 30 kwietnia.

3 maja jak co roku na Jasnej Górze tysiące pielgrzymów z całego kraju będą, wraz z Episkopatem Polski, modlić się w uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski. Jest to także Dzień modlitw za emigrację.

6 maja żołnierze Wojska Polskiego wyruszą na doroczną pielgrzymkę do Lourdes (dokąd dotrą 17 maja).

13 maja polscy biskupi wezmą udział w krakowskich uroczystościach ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika.

24 maja po raz piąty przeżywany będzie Dzień modlitw za Kościół w Chinach.

Na przełomie maja i czerwca pielgrzymi z polskich diecezji uczestniczyć będą w VII Światowym Kongresie Rodzin w Mediolanie (poprzedni odbył się w 2009 r. w Mieście Meksyk).

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich w przyszłym roku odbędzie się 2 czerwca.

W dniach 2-3 czerwca przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie obchodzony będzie po raz kolejny Dzień Dziękczynienia, zaś 20 czerwca - Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

W programie ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich na lipiec znajduje się m.in. 13. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, którego inauguracja, połączona ze zbiórką ofiar pieniężnych na środki transportu dla misjonarzy nastąpi 22 lipca.

Sierpień to tradycyjnie już miesiąc licznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. 15 sierpnia z udziałem rzesz wiernych obchodzona tu będzie Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej a 26 sierpnia - Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

19 sierpnia odbędzie się Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich, zaś w dniach 23-30 sierpnia - Ogólnopolska akademicka pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Ludzie pracy z całego kraju będą przeżywać swoją doroczną pielgrzymkę na Jasną Górę w dniach 15-16 września. Natomiast w dniach 16-22 września już po raz drugi obchodzony będzie zainicjowany przez Episkopat - Tydzień Wychowania.

Wierni Kościoła greckokatolickiego spotkają się w dniach 22-23 września na dorocznej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Białym Borze. W tym samym terminie małżeństwa i rodziny z całego kraju spotkają się na pielgrzymce na Jasnej Górze.

Także w dniach 22-23 września w Licheniu odbędzie się I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich.

68. Tydzień Miłosierdzia obchodzony będzie w dniach 7-13 października, natomiast na 14 października przypadają obchody XII Dnia Papieskiego.

W Światowy Dzień Misyjny, 21 października
ofiary zebrane na tace przeznaczone zostaną na potrzeby Papieskiego Dzieła Misyjnego.

22 października będzie, już po raz drugi, dniem liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II.

11 listopada Kościół zjednoczy się na modlitwie w Dniu solidarności z Kościołem prześladowanym. Natomiast 26 listopada obchodzony będzie ogólnoświatowy dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlitwy za zmarłych odbędą się tego dnia w parafiach greckokatolickich na całym świecie.

4 grudnia obchodzony będzie jako Dzień modlitw za bezrobotnych.
9 grudnia w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie w całym kraju przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Kościoła w krajach b. ZSRR.

13 grudnia będzie dniem modlitw za ofiary stanu wojennego.

Warto dodać, że program Konferencji Episkopatu Polski na przyszły rok przewiduje trzy zebrania plenarne tego gremium: w dniach 13-14 marca (w Warszawie); 21-23 czerwca (we Wrocławiu) i 2-3 października (ponownie w Warszawie).

Ponadto 25 sierpnia odbędzie się na Jasnej Górze sesja Rady Biskupów Diecezjalnych, 26 listopada w tym samym miejscu obradować będzie rada Stała KEP, zaś w dniach 26-29 listopada, także na Jasnej Górze, biskupi odbędą rekolekcje adwentowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najważniejsze inicjatywy duszpasterskie 2012
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.