Co naprawdę myślą Polacy o Leonie XIV? Opublikowano wyniki badania, dotyczącego wpływu papieża na pokój

Leon XIV może odegrać znaczącą rolę w zakończeniu wojny w Ukrainie. Opinie Polaków są jednak podzielone - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Czy Leon XIV może przyczynić się do tego, że w Ukrainie nastanie pokój? Takie pytanie IBRiS zadał respondentom tuż po wyborze papieża, ale jeszcze przed jego apelem o pokój w Ukrainie - informuje gazeta.
Polacy nie wiedzą, czy papież zakończy wojnę na Ukrainie
W to, że amerykański papież może odegrać jakąś znaczącą rolę w procesie pokojowym za naszą wschodnią granicą, wierzy obecnie 31,1 proc. badanych. Nieco większy odsetek respondentów (33,6 proc.) uważa, że Leon XIV nie przyczyni się do zakończenia wojny. Największa część ankietowanych - 35,3 proc. - odpowiada, że po prostu nie wie. "I taka odpowiedź w zasadzie nie powinna dziwić. Papież jest jeszcze osobą nieznaną. Stąd powściągliwość badanych" - ocenił Marcin Duma, szef IBRiS.
Najmniej wiary w moc sprawczą papieża i watykańskiej dyplomacji mają wyborcy obozu rządzącego - aż 44 proc. jest zdania, że Leon XIV nie przyczyni się do zakończenia wojny w Ukrainie. Nadzieję na to, że będzie inaczej, ma 34 proc. respondentów głosujących na partie opozycyjne - ale jest wśród nich największy odsetek tych, którzy wolą się powstrzymać z odpowiedzią i mówią krótko: "nie wiem" (43 proc.).
Na papieża bardziej liczą kobiety
Na papieża bardziej liczą kobiety (35 proc.) niż mężczyźni (27 proc.), a także ludzie starsi - powyżej 70. roku życia (40 proc.). Najbardziej sceptyczni są respondenci w przedziale wiekowym 30-39 lat - aż 75 proc. z nich uważa, że działania papieża na rzecz pokoju w Ukrainie nie przyniosą efektów.
Leon XIV w poprzednią niedzielę - podczas pierwszej modlitwy Regina Caeli - mówił z okna Pałacu Apostolskiego: "Zwracam się do wielkich tego świata, powtarzając wciąż aktualny apel: nigdy więcej wojny. W mym sercu noszę cierpienia ukochanego ludu ukraińskiego. Niech będzie zrobione wszystko, co możliwe, by jak najszybciej nastąpił prawdziwy, sprawiedliwy i trwały pokój, by uwolnieni zostali wszyscy więźniowie, a dzieci mogły wrócić do swych rodzin".
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł