Co Polacy myślą o działalności Kościoła? Są wyniki sondażu

Co Polacy myślą o działalności Kościoła? Są wyniki sondażu
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
KAI / tk

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 45 proc. Polaków dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego. 41 proc. badanych wypowiedziała się negatywnie na ten temat. W porównaniu z badaniem sprzed pół roku poprawiła się ocena działalności Kościoła w Polsce.

Jak precyzuje CBOS, wprawdzie opinie o Kościele katolickim są nadal bardzo zróżnicowane, jednak obecnie te pozytywne minimalnie się umocniły (45%, wzrost o 2 punkty procentowe) i przeważają nad negatywnymi, które teraz deklarowane są rzadziej niż pół roku temu (41%, spadek o 5 punktów).

Poza respondentami zaangażowanymi w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczącymi w nich kilka razy w tygodniu, pozytywnymi opiniami o Kościele katolickim najbardziej wyróżniają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, ankietowani deklarujący poglądy prawicowe, najstarsi badani (65+), osoby mające wykształcenie podstawowe, uzyskujące niskie dochody per capita (od 1000 zł do 1499 zł) oraz mieszkańcy wsi.

Dezaprobatę, poza niezaangażowanymi religijnie (i uczestniczącymi w praktykach religijnych sporadycznie), najczęściej wyrażają potencjalni wyborcy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej (w mniejszym stopniu także Polski 2050), osoby o lewicowej orientacji politycznej, mieszkańcy największych miast, najlepiej wykształceni oraz badani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach w przeliczeniu na osobę.

W badaniu instytucji uwzględniono także ocenę działalności kilkunastu innych instytucji, m.in. parlamentu, prezydenta, władz samorządowych, Trybunału Konstytucyjnego, RPO, NIK, policji i wojska.

Badanie przeprowadzono w dniach od 6 do 16 września br. na próbie liczącej 1218 pełnoletnich osób.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Co Polacy myślą o działalności Kościoła? Są wyniki sondażu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.