Co się dzieje w USA? Biskupi krytykują działania policji

Co się dzieje w USA? Biskupi krytykują działania policji
(fot. PAP/EPA/CRAIG LASSIG)
1 rok temu
KAI / Crux / kk / pp

Biskupi katoliccy z USA we wspólnym oświadczeniu ostro skrytykowali zakończoną śmiercią brutalną interwencję policji w Minneapolis i zaapelowali o walkę z rasizmem.

„Jesteśmy niepocieszeni, pełni odrazy i oburzenia zobaczywszy na wideo, w jaki sposób na naszych oczach został zamordowany Afroamerykanin”, głosi oświadczenie biskupów opublikowane 29 maja na stronie internetowej Konferencji Biskupów USA.

Podkreślono, że przypadek jest tym bardziej szokujący, gdyż w minionych tygodniach doszło do podobnych zdarzeń. „Jest to ostatni sygnał, na który każdy musi zareagować w duchu zdecydowanego nawrócenia”, stwierdzili biskupi z USA.

W swoim oświadczeniu siedmiu biskupów zwróciło uwagę, że rasizm nie jest problemem przeszłości, ani też tematem z politycznego marginesu. „Jest zagrożeniem realnym i obecnym, wobec którego trzeba podjąć konkretne kroki. Kościół nie może milczeć wobec tak niegodziwych czynów i opowiada się za poszanowaniem życia każdego człowieka" - czytamy w oświadczeniu.

(fot. PAP/EPA/Peter Foley)(fot. PAP/EPA/Peter Foley)

Biskupi zadeklarowali swoje poparcie dla pokojowych protestów oraz solidarność z ludźmi, którzy w USA cierpią na skutek rasizmu. „Zbyt wiele wspólnot w tym kraju czuje, że ich głos nie jest słyszany, że nie otrzymują odpowiedzi na swoje skargi o rasistowskie traktowanie; za mało robimy, aby uświadomić, że takie czyny zakończone śmiercią są sprzeczne z Ewangelią życia” - napisali biskupi. Ich zdaniem dla obojętności nie ma żadnej alternatywnej opcji. Jednocześnie potępili w swoim oświadczeniu uczestników pełnych przemocy zamieszek, które wstrząsnęły Minneapolis oraz innymi miastami USA.

46-letni czarnoskóry George Floyd zmarł 25 maja po brutalnej ingerencji policji w Minneapolis, kiedy biały policjant przez kilka minut przyciskał jego gardło kolanem. Zajście zarejestrowano na wideo.

Siedmiu biskupów sygnatariuszy orędzia, to przewodniczący różnych gremiów Konferencji Episkopatu USA, takich jak Komitet ds. walki z rasizmem, Komitet ds. różnorodności kulturowych w Kościele oraz Komitet ds. afroamerykańskich.

(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Dwie doby wcześniej przewodniczący Episkopatu USA abp Jose Gomez z Los Angeles określił śmierć Floyda jako "bezsensowną i brutalną, grzech, który woła o Bożą sprawiedliwość".

"Jak to możliwe, że w Ameryce życie czarnego człowieka może być zabrane, jego wołanie o pomoc nie słyszane, a wszystko rejestrują kamery?" - napisał arcybiskup w odpowiedzi na nagranie, które krąży w sieci. Przedstawia duszenie Floyda przez oficera policji. Aresztowany powtarza, że nie może oddychać, a policjant dusi go kolanem.

"Musimy zrozumieć, że protesty, które widzimy w naszych miastach pokazują uzasadnioną frustrację i gniew milionów naszych braci i sióstr, którzy doświadczają upokorzenia, odbierania godności i nierównych szans tylko dlatego, że mają inny kolor skóry. Tak nie może się dziać w Ameryce" - dodawał Gomez, odnosząc się do zamieszek, które wybuchnęły w trakcie weekendu w największych amerykańskich miastach.

"Słowa Martina Luther Kinga o tym, że zamieszki są językiem niesłyszanych są prawdą. Teraz musimy się w nie wsłuchać" - podsumowywał przewodniczący Episkopatu USA.

"Szanujemy wszystkich tych, którzy pragną oddać cześć pamięci George'a Floyda, w ramach pokojowych marszy przeciw przemocy, złu i grzechowi jakim jest rasizm" - dodaje kard. Dolan z Nowego Yorku. Przestrzega przed agresją, jaka przejawia się na przy okazji protestów. W weekend protestujący splądrowali wiele sklepów i miejsc publicznych.

(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Podobne głosy płyną z Chicago od kard. Blase'a Cupicha, który potępił morderstwo George'a Floyda na łamach "Chicago Catholic". "Naród, który potrafi wysłać człowieka w kosmos, (...) z pewnością powinien potrafić stworzyć system prawny, który będzie uczciwy. Powinien dać równy dostęp do edukacji i zatrudnienia, wyrównać szanse i dać dostęp do służby zdrowia. Prawa nie rozwiązują problemów, ale mogą tworzyć system, w którym każdy przejaw rasizmu podlega karze" - pisał kardynał.

"Nagli nas potrzeba pojednania narodowego i rozliczenia historii przemocy wobec osób innego koloru skóry w tym kraju” - napisał.

Kard. Sean O'Malley z Bostonu podkreślił, że śmierć George'a Floyda to kolejny przejaw przemocy policji w stosunku do osób czarnoskórych. "Ta historia znów się powtarza, tak jak już nie raz w wielu miejscach w tym kraju. Jest dobrze udokumentowana, ale doświadczają jej zwłaszcza Afroamerykanie" - mówił duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
69,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Co się dzieje w USA? Biskupi krytykują działania policji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.