Co wspólnego ma św. Roch ze święceniem zwierząt w Mikstacie? Odpowiadamy!

Co wspólnego ma św. Roch ze święceniem zwierząt w Mikstacie? Odpowiadamy!
Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
KAI / tk

Biskup Łukasz Buzun 16 sierpnia z okazji uroczystości ku czci św. Rocha, poświęcił w Mikstacie zwierzęta. W 2015 r. mikstackie uroczystości odpustowe ku czci patrona z błogosławieństwem zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Obrzęd święcenia zwierząt odbył się po porannej Mszy św. w intencji gospodarzy i zgromadził nie tylko mieszkańców parafii, ale także gości z różnych stron Polski, a nawet zagranicy. Początkowo na błogosławieństwo przyprowadzano wyłącznie inwentarz - zwierzęta, które pomagały ludziom w pracy bądź stanowiły dla nich źródło utrzymania.

Obecnie można zobaczyć prawie całą Arkę Noego. Są tutaj koty i psy różnych ras i wielkości, kanarki, papugi, króliki, chomiki, żółwie, kucyki, krowy i cielątka, konie zaprzęgnięte do bryczek i dosiadane przez jeźdźców, a nawet alpaki.

Przygotowania duchowe do uroczystości rozpoczęły się 7 sierpnia. Od 2017 r. w czas przygotowań do uroczystości odpustowych wpisują się w głoszone codziennie nauki rekolekcyjne. W tym roku w sanktuarium głosił je ks. Przemysław Kaczkowski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

DEON.PL POLECA

Tradycją jest, że do uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha wierni przygotowują się poprzez udział we Mszy św. połączonej z nowenną.

Kilkanaście lat temu kustosz mikstackiego sanktuarium wpadł na pomysł, aby przez kilka dni, w godzinach przedpołudniowych, zorganizować spotkania dla dzieci, które zostały nazwane „Szkołą  Świętego Rocha”. W tym roku odbyła się już XII edycja. To forma przygotowania duchowego młodych do parafialnego święta. Przez kolejne dni młodzi gromadzili się w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha, by wspólnie się modlić, poznawać życie niebieskiego patrona, ale także tradycje odpustowe, historię drewnianego kościoła na wzgórzu oraz związane z nim legendy. Był też czas na wspólną zabawę, m.in. grę w bule. To gra popularna w południowej Francji, skąd pochodził św. Roch.

Niezmiennie od setek lat obchody odpustowe w Mikstacie rozpoczynają się w Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Po wieczornej Mszy św. z kościoła parafialnego Świętej Trójcy wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego do kościoła św. Rocha, gdzie trwa całonocna adoracja. O północy odprawiana jest pasterka maryjna - koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z parafii.

Od 2007 r. św. Roch jest patronem miasta i gminy Mikstat, a w 2011 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała kościół św. Rocha pochodzący z 1773 r. ustanowił Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha.

W 2015 r. odpust ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławienia zwierząt został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpis na nią nakłada obowiązek troski o przekaz tradycji kolejnemu pokoleniu.

Mieszkańcy ziemi mikstackiej szczególną czcią otaczają św. Rocha. Na początku XVIII w. mieszkańcy Mikstatu uznali, że św. Roch, patron chorych i rolników, ocalił ich przed panującą wówczas zarazą. W dowód wdzięczności zbudowali przy miejscowym cmentarzu kościółek i ustanowili odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich, a z czasem również domowych.

Obecny kościół drewniany znajdujący się na cmentarzu został wybudowany w 1773 r. jako wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców od panującej wówczas zarazy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Rocha namalowany w 1707 r. przez Borantesa. Święty przedstawiony jest jako pielgrzym, w brązowej szacie, w ogromnym kapeluszu na głowie, z lewą nogą poranioną strzałą.

Od 2006 r. proboszczem parafii Świętej Trójcy w Mikstacie jest ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który rozsławia kult św. Rocha.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Szczęśliwi, ponieważ spotkali Boga

Żyli w różnym czasie. Mierzyli się z rozmaitymi trudnościami i byli wystawiani na liczne próby. Biedni i bogaci, sławni i niemal anonimowi. Wszyscy oni – błogosławieni, czyli szczęśliwi. Warto ich lepiej...

Skomentuj artykuł

Co wspólnego ma św. Roch ze święceniem zwierząt w Mikstacie? Odpowiadamy!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.