W Peru odkryto najcięższe zwierzę w historii świata

W Peru odkryto najcięższe zwierzę w historii świata
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.

Bardzo trudno jest oszacować wagę prehistorycznego zwierzęcia na podstawie samego szkieletu. Stan wiedzy na dzisiaj jest taki, że najcięższym zwierzęciem w dziejach Ziemi jest waleń błękitny (Balaenoptera musculus). Niemniej odkryte w Peru przed ponad 10 laty ogromne kości kręgów i inne skamieniałości być może sprawią, że trzeba będzie zmienić podręczniki.

Gatunek prehistorycznego, ogromnego walenia nazwano Perucetus colossus. Skamieniałości datowano na 38 mln lat. Ciało osobnika mierzyło ok. 20 m długości.

Walenie błękitne ważą w granicach 100-150 ton, chociaż zdarzają się osobniki 200-tonowe. Perucetus colossus ważył od 85 do 340 ton, najpewniej zaś ok. 180 ton.

DEON.PL POLECA

Głęboko nurkujące walenie wykształciły umiejętność całkowitego opróżniania płuc podczas zanurzania. Dla odmiany P. colossus żył raczej w płytkich wodach przybrzeżnych. Nurkował więc z powietrzem w płucach. Ponieważ trudno by mu było pozostawać w głębokim zanurzeniu, wykształciły się u niego bardzo ciężkie kości. Nie wiadomo jednak, czym ten kolos się żywił.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanka Ciężadło

Bez glutenu. Bez cukru. Bez nabiału*.
Znacie to? Jeśli nie, to macie wyjątkowe szczęście – albo wszystko jeszcze przed wami.

Hanka Ciężadło – mama bliźniaków z dietetycznym wyrokiem – idzie w swojej kuchni na...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Peru odkryto najcięższe zwierzę w historii świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.