Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono ponad 1,5 tys. martwych fok

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono ponad 1,5 tys. martwych fok
Fot. Pascal Mauerhofer / unsplash.com
PAP / tk

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich - poinformował szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna nie jest znana.

W wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej organizacji Gapizow przekazał, że zwierzęta zmarły prawdopodobnie dwa tygodnie temu oraz że podejrzewa się, iż liczba zmarłych w ostatnim czasie nerp jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż 1700. Nic nie wskazuje na to, aby zostały zabite przez kłusowników - dodał szef kaspijskiego centrum.

Martwe foki na wybrzeżu Morza Kaspijskiego

Władze Republiki Dagestanu w sobotę informowały o 700 martwych fokach. Nie jest jasne, co spowodowało śmierć zwierząt, ale prawdopodobnie zmarły z przyczyn naturalnych - oceniono.

W pierwszej połowie listopada ponad 140 martwych nerp kaspijskich odnaleziono na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie - podała KASPIKA, organizacja działająca na rzecz ochrony tego gatunku. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) populacja nerp kaspijskich cierpi z powodu łowiectwa, zniszczenia środowiska i zmian klimatu. W 2008 r. nerpy zostały wpisane do czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN.

Morze Kaspijskie jest otoczone przez pięć krajów: Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Rosję i Turkmenistan. Nerpy kaspijskie występują endemicznie w tym największym jeziorze świata i są jedynymi ssakami morskimi, jakie w nim żyją. Dane dotyczące liczby fok żyjących w Morzu Kaspijskim wahają się między 300 tys. (dane Federalnej Agencji Rybołówstwa) a 70 tys. (dane Kaspijskiego Centrum Ochrony Środowiska).

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mika Dunin

Niektórzy będą wkurzeni. Niestety, nie znam lepszego - a przy tym mniej drastycznego od tragedii, wypadku, nieszczęścia - sposobu, żeby zatrzymać się w tym szalonym biegu i zacząć się zastanawiać nad własnymi przekonaniami i poczynaniami....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono ponad 1,5 tys. martwych fok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.