COMECE: koronawirus nie może być wymówką dla śmierci w Morzu Śródziemnym

COMECE: koronawirus nie może być wymówką dla śmierci w Morzu Śródziemnym
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Pandemia koronawirusa nie może być wymówką dla pozwalania na śmierć istot ludzkich w Morzu Śródziemnym – przestrzegł sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej prał. Manuel Barrios Prieto.

Powołał się na „mechanizm solidarności” państw Unii Europejskiej jako odpowiedź na sytuację migrantów tonących w czasie próby przedostania się z Afryki do Europy.

DEON.PL POLECACOMECE podziela zaniepokojenie konferencji episkopatu Malty w sprawie losu 47 osób zablokowanych od wielu dni na statku ratunkowym jednej z organizacji pozarządowych, a następnie odesłanych do Libii. – Libijskie porty nie są bezpieczne – stwierdził prał. Barrios Prieto, dodając, że często ludzie są „poddawani torturom, przemocy i nieludzkiemu traktowaniu” po odesłaniu do kraju, z którego wcześniej wypłynęli.

Dlatego Unia Europejska „powinna wspierać państwa członkowskie w zapewnieniu migrantom i osobom starającym się o azyl szybkiego i bezpiecznego zejścia na ląd w najbliższym bezpiecznym porcie”, jak zresztą przewiduje Komitet Bezpieczeństwa na Morzu Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

„Pomimo trudności, jakie pandemia COVID-19 spowodowała we wszystkich państwach członkowskich UE, zasady humanitarne muszą nadal obowiązywać” i „nikt nie może być pozostawiony samemu sobie, także migranci na łodziach ratunkowych”, podkreślił sekretarz generalny COMECE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

COMECE: koronawirus nie może być wymówką dla śmierci w Morzu Śródziemnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.