Coraz bliżej beatyfikacji o. Waltera Ciszka SJ

Coraz bliżej beatyfikacji o. Waltera Ciszka SJ
(fot. ciszek.org)
KAI / slo

Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała ważność dochodzenia diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego o. Waltera Ciszka SJ, jezuity polskiego pochodzenia, więźnia Łubianki, który przez 23 przebywał w łagrze na Syberii. Władze sowieckie oskarżyły go o szpiegostwo na rzecz Watykanu.

Biskup John Barres, ordynariusz diecezji Allentown, która zainicjowała w 1996 roku proces beatyfikacyjny, wyraził zadowolenie z tego jak to określił "przełomowego" momentu prac.

DEON.PL POLECA

W 2006 roku materiały oraz dokumenty, w tym 45 relacji świadków, dotyczące życia i działalności zakonnika - będące efektem ponad 10-letniej pracy diecezjalnej komisji historycznej - zostały przesłane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tam kontynuowany był dalszy proces beatyfikacyjny. Niektóre świadectwa zawierają osobiste wspomnienia łagierników, którzy zetknęli się z kapłanem na terenie dawnego Związku Radzieckiego. Kandydata na ołtarze można już nazywać "sługą Bożym".

Walter Ciszek, syn małżeństwa polskich imigrantów (Marii i Marcina) urodził 4 listopada 1904 r. w górniczym miasteczku Shenandoah w stanie Pensylwania. Jego decyzja o pójściu za głosem powołania kapłańskiego była dużym wstrząsem dla lokalnej społeczności, która znała młodzieńca z jego powiązań z miejscowymi środowiskami przestępczymi. Przed rozpoczęciem działalności misjonarskiej studiował w Collegium Russicum w Rzymie. Po jego ukończeniu w 1937 roku przyjął święcenia kapłańskie w rycie bizantyjskim. W 1938 roku, z uwagi na zagrożenie wybuchem wojny, został skierowany do Polski, do misyjnego ośrodka jezuitów w Albertynie koło Słonimia .

Do ZSRR o. Ciszek przybył w 1940 roku, przechodząc z ziem polskich okupowanych już przez Armię Czerwoną. Towarzyszył deportowanym Polakom szerząc Słowo Boże. Rok później aresztowało go NKWD i skazało na 15 lat więzienia, jako szpiega Watykanu. W niezwykle surowym więzieniu na Łubiance przebywał 5 lat. W 1946 roku został wysłany do obozu pracy na Syberii. W 1963 r. komunistyczne władze wymieniły go za dwóch sowieckich szpiegów, dzięki czemu mógł powrócić do Stanów Zjednoczonych.

Aż do swej śmierci w 1984 r. o. Ciszek pracował w Ośrodku Studiów Wschodnich Uniwersytetu Fordham w Nowym Jorku oraz jako rekolekcjonista i kierownik duchowy. Swe wspomnienia z ZSRR opisał w dwóch książkach: "Z Bogiem w Rosji" i "On mnie prowadzi".

Zmarł 8 grudnia 1984 w Wernersville w stanie Pensylwania.

Kościół katolicki w USA ma jak dotąd tylko dwóch świętych pochodzących z regionu Pensylwanii: ogłoszoną świętą w 2000 roku Katarzynę Marię Drexel (26 XI 1858 - 3 III 1955), założycielkę Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Sakramentu dla Indian i Ludności Kolorowej; oraz kanonizowanego w 1977 roku Jana Neumanna, XIX-wiecznego redemptorysty o czeskich korzeniach, biskupa Filadelfii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Coraz bliżej beatyfikacji o. Waltera Ciszka SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.