Cykl wykładów pt. "Kolebka chrześcijaństwa"

Cykl wykładów pt. "Kolebka chrześcijaństwa"
(fot. David Shankbone / Foter / CC BY-SA)
KAI / ptt

"Kolebka chrześcijaństwa" to cykl wykładów otwartych zainicjowanych przez Dzieło Biblijne Archidiecezji Poznańskiej, który ma na celu poznanie historii wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie i ukazanie ich współczesnej sytuacji. Pierwsza sesja biblijno-historyczna, w ramach tego cyklu, dotycząca Izraela odbędzie się 21 lutego.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego Archidiecezji Poznańskiej, wyjaśniając tytuł planowanego cyklu, wykłady mają przybliżyć ich uczestnikom nasze chrześcijańskie korzenie, a także uwrażliwić na obecną sytuację wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie.

- Pragniemy pokazać te starożytne wspólnoty chrześcijańskie, które istnieją do dzisiaj na Bliskim Wschodzie, czyli tam, gdzie narodziło się i rozwijało chrześcijaństwo: w Izraelu, Libanie i w Syrii. Nie chcemy jednak zatrzymać się tylko na ich historii, ale zwrócić uwagę na ich rozwój dzisiaj i problemy, które przeżywają, w tym trwające od dłuższego czasu prześladowania, które teraz bardzo się nasiliły - tłumaczy ks. dr Siuda.

Jak przypomina moderator Dzieła Biblijnego, w Libanie do dziś zachowała się liturgia starożytna, a niektóre wspólnoty chrześcijańskie używają języka aramejskiego. Natomiast Antiochia w Syrii była zarówno metropolią ówczesnego świata antycznego, jak i chrześcijaństwa. - To tam rozpoczynały się i kończyły podróże misyjne św. Pawła. Tam też, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, wyznawców Chrystusa nazwano po raz pierwszy chrześcijanami - zaznacza.

Pierwszy z cyklu wykładów otwartych odbędzie się 21 lutego w auli Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, a dotyczyć będzie chrześcijan w Izraelu. Wezmą w niej udział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" i prof. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego UAM, znawca historii Kościoła Wschodniego oraz historii starożytnej i bizantyjskiej.

O sytuacji społecznej współczesnego Izraela będzie natomiast mówił Yaron Becker, izraelski filozof, historyk, publicysta, działacz społeczny, orędownik porozumienia izraelsko-palestyńskiego, dialogu polsko-żydowskiego i dialogu międzkulturowego oraz współpracownik Instytutu Yad Vashem i Instytutu Polskiego w Tel Avivie.

Sesję biblijno-historyczną zakończy panel dyskusyjny, który poprowadzi ks. dr Mirosław Tykfer, redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego", a także członek Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Kolejne sesje biblijno-historyczne organizowane w ramach cykl wykładów otwartych pt. "Kolebka chrześcijaństwa" zaplanowane są na kwiecień i maj, a będą dotyczyły chrześcijan w Syrii i Libanie. Szczegóły na www.poznan.biblista.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cykl wykładów pt. "Kolebka chrześcijaństwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.