Czechy: dziedzictwo Jana Husa nadal aktualne

Radio Watykańskie

Nuncjusz apostolski w Czechach wezwał biskupów do głębszej refleksji nad dziedzictwem Jana Husa. W przekonaniu abp. Diego Causero wiedza o praskim reformatorze i jego wpływie na czeskie dzieje jest dziś zbyt powierzchowna. Papieski przedstawiciel w Pradze zabrał głos na zgromadzeniu plenarnym episkopatu.

Wezwał Czechów, by bardziej korzystali z dziedzictwa wielkich chrześcijan, którzy kształtowali ich ojczyznę, w pierwszym rzędzie św. Wacława. Za znamienne uznał, że do tej postaci jako założyciela państwa wciąż jeszcze odwołują się najwyższe osobistości, m.in. prezydent Klaus. Czechy są jedynym na świecie krajem, gdzie świętami narodowymi są trzy dni upamiętniające ludzi uważanych za świętych: Wacława, Cyryla i Metodego oraz Jana Husa – zaznaczył nuncjusz.

Korzystając z obecności abp. Causero, czescy i morawscy biskupi mówili m.in. o planach drugiej już wizyty Benedykta XVI w tym kraju. Czesi chcą go zaprosić do udziału w 1150-tej rocznicy przybycia na Morawy śś. Cyryla i Metodego. Tym razem miałaby to być wizyta jednodniowa, ograniczająca się jedynie do sanktuarium Braci Sołuńskich na Velehradzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy: dziedzictwo Jana Husa nadal aktualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.